Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Çalık: -"Petrol üreten ülkelerin ortak politikalar…

  • Yazı boyutu
Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Çalık:
  -"Petrol üreten ülkelerin ortak politikalar…

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Çalık: -"Petrol üreten ülkelerin ortak politikalar belirmek adına oluşturduğu birlikteliğin benzerini, petrolde dışa bağımlı ülkeler de oluşturmalı"

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, "Petrol üreten ülkelerin ortak politikalar belirlemek adına oluşturduğu birlikteliğin benzerini, petrolde dışa bağımlı ülkeler de oluşturmalı" dedi.
     Çalık, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 11. yıl dönümü dolayısıyla JW Marriott Otel'de düzenlenen etkinlikte, Çalık Enerji olarak Balkanlar'dan Çin'e kadar çeşitli coğrafyalarda üretim, iletim, dağıtım ve boru hatları dahil birçok alanda faaliyet gösterdiklerini söyledi.
     Ülkelerin uluslararası rekabet gücünü belirleyen faktörlerin başında üretimdeki enerji maliyetlerinin geldiğini belirten Çalık, enerji maliyeti yüksek olan ülkelerin uluslararası rekabet edebilirliğinin düşük olduğunu dile getirdi.
     Türkiye'nin topraklarında olmayan petro-kimya ürünleri için yurt dışına 58 milyar dolar civarında ödeme yaptığına dikkati çeken Çalık, ülkede olmayan kaynakların yurt dışında aranması için gösterilen çabaların önemli olduğunu, bu konuda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile özel sektörün çalışmalarını önemli gördüklerini kaydetti.
     "Petrol üreten ülkelerin ortak politikalar belirlemek adına oluşturduğu birlikteliğin benzerini, petrolde dışa bağımlı ülkeler de oluşturmalı. Böyle bir birliktelikte AB'den Türkiye'ye, Japonya'dan Güney Kore'ye kadar geniş bir katılım söz konusu olabilir" diyen Çalık, EPDK'nın bu konuda petrolde dışa bağlı diğer ülkelerin düzenleyici kuruluşlarıyla bu konuda öncü olabileceğini belirtti.
    
     -Özdemir: Teşvikte yenilenebilir enerjinin olmaması üzdü-
    
     Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de petrol ve doğalgazda yüksek oranda dışa bağımlı olan Türkiye'nin yerli ve yenilenebilir enerjiye daha da yoğunlaşması gerektiğini vurguladı.
     Yeni Teşvik Yasası'nda yenilenebilir enerjiye yer verilmemesinin sektörü üzdüğünü dile getiren Özdemir, yenilenebilir enerjininde stratejik yatırım kapsamında değerlendirilmesinin zor olmadığını, bunun gerçekleşmesi için küçük bir düzenlemenin yeterli olduğunu öne sürdü.
     Türkiye'nin elektrikte kayıp-kaçak oranın aşağıya çekmesinin önemine dikkati çeken Nihat Özdemir, kayıp kaçak oranındaki yüzde 1'lik iyileşmenin Türkiye'nin enerji tüketiminde yılda 2 milyar KWh'lik enerji verimliliği sağlayacağını söyledi.
    
    
    

Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir