Çakmaklar ve diğer ateşleyicilerin serbest dolaşıma giriş işlemleri

  • Yazı boyutu
Çakmaklar ve diğer ateşleyicilerin serbest dolaşıma giriş işlemleri

Çakmaklar ve diğer ateşleyicilerin serbest dolaşıma giriş işlemleri

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, çakmaklar ve diğer ateşleyiciler (mekanik veya elektrikli olsun/olmasın) ve bunların aksam ve parçalarının (çakmak taşları ve fitilleri hariç) serbest dolaşıma giriş işlemlerini gerçekleştirmeye yetkili gümrük müdürlüklerini belirledi.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, Avrupa Birliği (AB) menşeli olmayan, çakmaklar ve diğer ateşleyiciler (mekanik veya elektrikli olsun/olmasın) ve bunların aksam ve parçalarının (çakmak taşları ve fitilleri hariç) serbest dolaşıma giriş işlemleri sadece Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Ankara Gümrük Müdürlüğü'nden yapılacak.
     Diğer çakmak ve ateşleyiciler ile aksam ve parçalardan diğerlerinin serbest dolaşıma giriş işlemleri, geldiği yetkili gümrük idaresinden yapılacak.
     Yalnızca Türkiye'de çakmak imalatçısı olarak faaliyet gösteren ve bu durumunu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce (TOBB) onaylı Kapasite Raporu ile belgeleyen firmalar tarafından getirilecek olan ve gaz içersin veya içermesin plastikten gaz haznesi ve diğerlerine dahil yakıt haznelerinin serbest dolaşıma giriş işlemleri, geldiği yetkili gümrük idaresinde gerçekleştirilecek.
     Çakmaklar ve diğer ateşleyiciler (mekanik veya elektrikli olsun olmasın) ve bunların aksam ve parçalarının (çakmak taşları ve fitilleri hariç), Türkiye Gümrük Bölgesine Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında getirilmesi ve 4458 sayılı Gümrük Kanunu'nun ilgili maddeleri kapsamında Türkiye Gümrük Bölgesine getirilmesi hallerinde serbest dolaşıma giriş işlemleri, geldiği yetkili gümrük idaresinden yapılacak.
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir