Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Pekkan: -"Yeni teşvik sistemi çağrı merkezi…

  • Yazı boyutu
Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Pekkan:
  -"Yeni teşvik sistemi çağrı merkezi…

Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Pekkan: -"Yeni teşvik sistemi çağrı merkezi sektörü açısından özellikle insan kaynağı maliyetlerinde, geçmişe göre bazı dezavantajlar ve büyük bölgesel farklılıklar içeriyor"

Çağrı Merkezleri Derneği (ÇMD) Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Pekkan, yeni teşvik sisteminin çağrı merkezi sektörü açısından özellikle insan kaynağı maliyetlerinde, geçmişe göre bazı dezavantajlar ve büyük bölgesel farklılıklar içerdiğini belirtti.
     Pekkan yaptığı yazılı açıklamada, çağrı merkezi sektörünün az yatırım ile yüksek miktarlarda istihdam sağlanabilmesi ile ön plana çıktığını, bu açıdan sektörün maliyetlerinin önemli bir kısmını işletme süresince ortaya çıkan iş gücü üzerindeki maliyetlerin oluşturduğunu kaydetti.
     Türkiye'de 30'dan fazla ilde yatırımı bulunan çağrı merkezi şirketlerinin bu yatırımlarının ve yarattıkları istihdamın sürdürülebilir olması için devlet tarafından desteklenmesinin son derece önemli olduğunu belirtti.
     Pekkan, geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni teşvik sisteminin belirli sektör ve illerde yapılacak yatırımlar için önemli bir destek anlamına geldiğini dile getirerek, ancak desteklenecek sektörler arasında çağrı merkezlerinin bulunmamasının ve sadece 6. bölgede yer alan 15 ilde yatırım yapacak tüm sektörlere verilen teşviklerden yararlanacak olması ile "6. bölge dışındaki bölgelere yapılan yatırımlarımızın da kademeli olarak desteklenmesini, 5084 sayılı kanun kapsamında istihdam ile ilgili desteklerin yeni teşvik yasasında da sağlanmasını ve offshore hizmetlerin ihracat kapsamında değerlendirilerek vergi destekleri verilmesini sektörümüzün gelişimi açısından çok önemli gördüğümüzü ve temaslarımızı sürdürdüğümüzü ifade etmek isterim" değerlendirmesinde bulundu.
     Çağrı merkezlerinin büyük ölçüde insan kaynağına ihtiyaç duyan kuruluşlar olduğunu ifade eden Pekkan, bu açıdan 6. Bölge'nin kaynak temini açısından yetersiz kalabileceğini, yapılacak yeni çağrı merkezi yatırımları için 6. Bölge'ye ek olarak 4. ve 5. Bölgeler'in de benzer desteklerden yararlanmasının önemli olduğunu vurguladı.
     Pekkan, yeni teşvik sisteminin belirli sektör ve illerde yapılacak yatırımlar için önemli bir destek anlamına geldiğini belirtirken, çağrı merkezi sektörü açısından özellikle insan kaynağı maliyetlerinde, yeni teşvik sisteminin geçmişe göre bazı dezavantajlar ve büyük bölgesel farklılıklar içerdiğini vurguladı.
     Ayrıca, teşvik kapsamına 1 Ocak 2012 öncesi yapılmış olan yatırımların da dahil edilmesi gerektiğini ve 5084 sayılı kanundan halihazırda yararlananlar için 31 Aralık 2012'de biten Gelir Vergisi ve SSK teşvikinin tekrar uzatılmasını veya mevcut teşvik sistemlerine benzer hakların tanımlanmasını önemli gördüklerini belirten Pekkan, ilk yatırımı düşük, ancak yarattığı istihdam fazla olan çağrı merkezleri açısından, sürdürülebilir bir istihdamın sağlanabilmesi için çağrı merkezlerine verilen desteğin ilk yatırım tutarı ile sınırlandırılmaması gerektiğini düşündüklerini kaydetti.
     Pekkan, 5084 sayılı teşvikte Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği ve Gelir Vergisi Stopajı 49 ilde uygulanırken Gelir Vergisi Stopajı desteğinin yeni teşvik sisteminde sadece 6. Bölgeye verildiğini ifade etti.
     Pekkan, dernek olarak çağrı merkezi sektörünün gelişimi için ihtiyaç duyulan bu destekleri ve önerileri devletin ilgili kurumlarına aktardıklarını, yakın bir zamanda da olumlu gelişmeler beklediklerini dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 116 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir