Çağlayan, Ukraynalı Bakan Poroshenko ile bir araya geldi -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: "Ümit…

  • Yazı boyutu
Çağlayan, Ukraynalı Bakan Poroshenko ile bir araya geldi
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  "Ümit…

Çağlayan, Ukraynalı Bakan Poroshenko ile bir araya geldi -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: "Ümit ediyorum ki, Serbest Ticaret Anlaşması'nda gelmiş olduğumuz noktada, bir kaç pürüzü de karşılıklı iyi niyet ve anlayışla çözüp, bunu bu yıl sonuna kadar bitirme konusundaki mesajımızı iyi bir şekilde iletmiş olacağız"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye-Ukrayna Serbest Ticaret Anlaşmasındaki pürüzleri çözmeyi ve bu yıl sonuna kadar bitirme konusunda mesajı iletmeyi ümit ettiğini söyledi.
     Çağlayan, Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Petro Poroshenko ile bir araya geldi. Görüşmenin bir bölümü basına açık olarak gerçekleştirilirken, Bakan Çağlayan kısa bir değerlendirme yaptı.
     Çağlayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte gerçekleştirdikleri Ukrayna ziyaretini hatırlatarak, gerek o ziyaretin gerekse bugünkü görüşmelerin her iki ülke için de siyasi ve ekonomik açıdan önemli olduğunu söyledi.
     Ukrayna ve Türkiye'nin iki önemli ticari partner olduğunun altını çizen Çağlayan, şunları söyledi:
     "Bize verilen hedefler doğrultusunda dış ticaret hacmimizi 2015 yılında 20 milyar dolara, 2050'de de 40 milyar dolara çıkartmayı düşünüyoruz sizlerle beraber. Bugün ümit ediyorum ki sizinle beraber Türkiye Ukrayna Serbest Ticaret Anlaşması'nda epey mesafe katedeceğiz. Bunun Ukrayna açısından önemi neyse, Türkiye açısından da aynıdır.
     Ümit ediyorum ki, basın mensupları ve kendi kamuoyumuza, gerek Ukrayna iş camiasına, gerek Türk iş camiasına, Serbest Ticaret Anlaşması'nda gelmiş olduğumuz noktada bir kaç pürüzü de karşılıklı iyi niyet ve anlayışla çözüp bunu bu yıl sonuna kadar bitirme konusundaki mesajımızı da iyi bir şekilde iletmiş olacağız."
     Konuşmasında bugün açıklanan dış ticaret ekim ayı rakamlarına da değinen Çağlayan, son 12 aylık ihracatın 149,8 milyar dolar olduğunu belirtti. Çağlayan, 150 milyar dolara ulaşmak için gerekli olan miktarın, Türkiye'nin 4-5 saatlik ihracatına denk geldiğini dile getirerek, 150 milyar doların aşılacağını kaydetti.
     İhracat artarken ithalatın düştüğünün de altını çizen Çağlayan, "Dış ticaret açığımız azalıyor. 2023 hedefimize emin ve kararlı şekilde gidiyoruz. Böyle bir haberi de sizinle paylaşmak istedim" dedi.
     Görüşme daha sonra basına kapalı olarak devam etti.
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir