Çağlayan, MESİAD üyelerini kabul etti -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Avrupa'nın tek akciğeri, tek…

  • Yazı boyutu
Çağlayan, MESİAD üyelerini kabul etti
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Avrupa'nın tek akciğeri, tek…

Çağlayan, MESİAD üyelerini kabul etti -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Avrupa'nın tek akciğeri, tek nefes alanı Türkiye'dir. Şu anda ekonomik ve ruh dengesi bozulmuş bir Avrupa ile karşı karşıyayız" "Bizim kilogramı 1,46 dolar ihracat ile 500 milyar doları yakalamamız söz konusu değil. Ne yapacağız, 'marka, yüksek katma değer ve yüksek teknoloji..."

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, kilogramı 1,46 dolar olan ihracat ile 500 milyar dolarlık ihracatı yakalayabilmenin söz konusu olmadığını belirterek, marka, yüksek katma değer ve yüksek teknolojiye yönelmek gerektiğini söyledi.
     Çağlayan, Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanı Gülgün Korkusuz ve beraberindeki heyeti kabul etti.
     Kabulde konuşan Çağlayan, MESİAD'ın Türkiye'nin tekstil ve konfeksiyon sektörünün kalbi olan Merter'in sivil toplum kuruluşu olduğuna dikkati çekerek, istihdamda, özellikle de kadın istihdamında çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.
     Türkiye'nin Avrupa ülkelerine benzemediğini ifade eden Çağlayan, Türkiye'nin en önemli özelliğinin, siyasi istikrarın, güvenin bir adım ötesinde, ortalama yaşı 29 olan genç nesli ve 75 milyon nüfusu olduğunu bildirdi.
     Çağlayan, Avrupa nüfusunun yaşlandığı bir dönemde son 8 yılda Türkiye'ye gelen toplam uluslararası doğrudan yatırımın, önceki 80 yılda gelenin 7 katından fazla olduğunu dile getirdi.
     Yatırımların Türkiye'nin genç nüfusuna, lokasyonuna, coğrafi yapısına, iletişimine, ulaşımına, girişimcisine ve çalışma hayatındaki sisteme bakarak geldiğini belirten Çağlayan, "Daha da yolun başındayız, daha çok gelecekler. Avrupa'nın tek akciğeri, tek nefes alanı Türkiye'dir. Şu anda ekonomik ve ruh dengesi bozulmuş bir Avrupa ile karşı karşıyayız" dedi.
     Böyle bir ortamda Türkiye'nin her yıl 1 milyon gence yeni iş imkanı sunması gerektiğine işaret eden Çağlayan, "Artık devlet alandan çekilmiştir. Devlet basma, şarap, rakı, bira, peynir, pijama üretmemektedir. Üretmemesi de gerekiyor zaten. Devletin ekonomik alanı özel sektöre bırakması gerekiyor" diye konuştu.
     Çağlayan, çok daha fazla girişimciye ihtiyaç olduğunun altını çizerek, devletin "greyder" gibi engelleri kaldırdığını ifade etti.
     Geçen yıl ihracatın kilogramının ortalama 1,46 dolar ile gerçekleştirildiğini, Almanya'da bu rakamın 4,1 dolar, Japonya'da 3,5 dolar ve Kore'de 3,2 dolar olduğunu belirten Çağlayan 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için 90 milyon tonun 300 milyon tona çıkartılamayacağını vurguladı.
     Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme konusunda Türkiye'nin iddialı olduğunu ifade eden Çağlayan, "Girer miyiz, bal gibi gireriz. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı. Siz yaptınız bunları, özel sektör yaptı. Bizim 1,46 dolar ile 500 milyar doları yakalamamız söz konusu değil. Ne yapacağız, 'marka, yüksek katma değer ve yüksek teknoloji" diye konuştu.
     Çağlayan, Turquality damgalı ürünlerin ihracatta kilogram fiyat ortalamasının, Türkiye ortalamasının yüzde 50 üzerinde olduğunu ve kilogramının 2,14 dolara ihraç edildiğini belirtti.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir