Çağlayan'ın, Çelebi ile görüşmesi -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Günlük 3 bin 500 aracın geçtiği 13…

  • Yazı boyutu
Çağlayan'ın, Çelebi ile görüşmesi
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Günlük 3 bin 500 aracın geçtiği 13…

Çağlayan'ın, Çelebi ile görüşmesi -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Günlük 3 bin 500 aracın geçtiği 13 milyar doları geçen ticaret hacmine sahip olan mevcut kapımız Habur hizmet vermekten uzak. Sizin bilhassa gündeme getirdiğiniz Habur Nehri 3. köprü projesi ile ilgili bir an önce adım atılması konusunda sizinle yüzde 100 aynı kanaatteyim" -Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Çelebi: "Ülkemiz her zaman Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olmuştur. Irak'a bir an önce siyasi istikrarın gelmesini ümit ediyoruz" -"Tarih boyunca çok çektik. artık zamanı gelmiştir. O çektiklerimizin menfaatini hepimiz paylaşalım"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Habur Çayı üzerinde yapılması planlanan 3. köprü projesine ilişkin, "Günlük 3 bin 500 aracın geçtiği 13 milyar doları geçen ticaret hacmine sahip olan mevcut kapımız Habur hizmet vermekten uzak. Sizin bilhassa gündeme getirdiğiniz Habur Nehri 3. köprü projesi ile ilgili bir an önce adım atılması konusunda sizinle yüzde 100 aynı kanaatteyim" dedi.
     Bakan Çağlayan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Çelebi ile bir araya geldi.
     Türk iş adamlarının Irak'ın en zor döneminde bile Irak'a yatırım yapmaktan geri durmadıklarını belirten Çağlayan, günde 250 bin varil ihracat yapan bölgenin Türkiye firmalarına imkanlar sunduğunu söyledi.
     Çağlayan, üretim seviyesini 5 yıl içerisinde 4 kat artırma hedeflerini gerçekçi bulduğunu belirterek, bugün sadece Erbil'in Dohuk ve Süleymaniye'nin de bir refah seviyesine eriştiğini görmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.
     Türkiye'nin her zaman Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu belirten Çağlayan, "Irak'a bir an önce siyasi istikrarın gelmesini ümit ediyoruz. Irak Kürdüyle Türkmeniyle Alevisiyle Sünnisiyle Şiisiyle her katmanıyla birlikte beraber yaşanması gereken ve siyasi istikrara her geçen gün özlem duyan bir ülke haline gelmiştir" diye konuştu.
     Çağlayan, Irak'ın bugünkü gelişmesinde Kuzey Irak'ın çok büyük fonksiyonu olduğunu ifade belirterek, Türkiye'nin 2012'de 243 gümrük bölgesine 152 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini, bu rekoru kırmada Irak'a yapılan ihracatın çok önemli olduğunu, Irak'ın Almanya'dan sonra ikinci ihracat yapılan ülke olduğunu ve buraya 11 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirildiğini bildirdi.
     Irak'tan ithalatta da 2012'nin 11 ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18'lik artış olduğuna dikkati çeken Çağlayan, 2,7 milyar dolar ithalat yapıldığını kaydetti.
     Çağlayan, Irak'a yapılan ihracatta Kuzey Irak'ın çok önemli bir yer aldığını belirterek, "Bugün Kuzey Irak'ta 78 ülke menşeli 2 bin 241 yabancı firma var. Bunun yaklaşık yarısı yüzde 48'i, bin 85 firma Türk firmalarından oluşuyor. Bunun dışında en az 300 kadar Türk girişimcisi de Irak firması gibi kayıt yaptırdı. Kuzey Irak'ta yaklaşık bin 500 Türk firması mevcuttur" diye konuştu.
     Kuzey Irak'ta yaşayanların Türk filmlerini seçtiklerine dikkati çeken Çağlayan, Kuzey Irak'ta yaşayanların diğer ülke ürünleri çok daha fazla ucuz olmasına rağmen Türk filmlerini izleme konusunda hassas davrandıklarını söyledi.
     Çağlayan, yaklaşık 50 binden fazla Türk vatandaşının başta inşaat olmak üzere pek çok sektörde çalıştığını belirterek, Türk firmalarının bölgedeki yatırımlarının yaklaşık 700 milyon doların üzerinde olduğunu bildirdi.
     Mersin Limanı'na gelen konteynerlerin 4'te 1'inin Erbil, Süleymaniye ve Dohuk'a mal taşıdığını belirten Çağlayan, Erbil'de hizmet veren 5 Türk bankasının bulunduğunu kaydetti.
     Çağlayan, Irak pazarında 1975'ten bugüne kadar 300'e yakın Türk müteahhitlik firmasının yaklaşık 17 milyar dolar değerinde 763 proje üstlendiğine dikkati çekerek, geçen yıl müteahhitlik sektörünün tüm dünyada 26,1 milyar dolarlık taahhüt işleri üstlendiğini, bunun 4,3 milyar dolarının Irak'ta alınan işler olduğunu söyledi.
     Bakan Çağlayan, Habur Nehri'nde yapılması planlanan 3. köprü ile ilgili şöyle konuştu:
     "Günlük 3 bin 500 aracın geçtiği 13 milyar doları geçen ticaret hacmine sahip olan mevcut kapımız Habur hizmet vermekten uzak. Sizin bilhassa gündeme getirdiğiniz Habur nehri 3. köprü projesi ile ilgili bir an önce adım atılması konusunda sizinle yüzde 100 aynı kanatteyim. Irak hükümeti ile yaptığımız Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konsey Toplantısı'nda Ovaköy ve Şinova'da iki ayrı gümrük kapısı yapılması anlaşmasını da yapmıştık. Bu kapılar ve 3. köprü de son derece önemli olacaktı. Her üç projede de mutabakata vardığımız halde Bağdat'tan bir reaksiyon alamadığımızı ifade etmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak paraflayıp gönderdiğimiz protokollerin onayları henüz bize gelmemiştir."
     Bakan Çağlayan, gümrüklerde gözetim uygulamalarındaki kontroller konusunda da "Bu konuların çözümü için aramızda bir istişare mekanizmalarının kurulması son derece önemli olacaktır" dedi.
     Çağlayan, Çelebi'ye temasları ve katkıları için Türkçe ve Kürtçe "Tekrar Hoşgeldiniz" ifadesini kullandı.
    
     -"Bağdat'ın onayını beklersek korkarım ki uzun zaman bekleriz"-
    
     Çelebi de görüşmede Türkçe konuştu.
     Irak Kürt bölgesinin ana kapısının ve yönünün Türkiye olduğunu dile getiren Çelebi, "Türkiye bizim için çok güzel bir örnektir, çok başarılı bir örnektir. Kuzey Irak'taki Kürdistan bölgesinin içinde yaşayan insanların demografik mozaiki Türkiye'nin aynısıdır. Adetlerimiz, göreneklerimiz çok benzerdir. Bin sene kadar güzellikle yaşadık. Gelecek bin seneyi de öyle güzellikle yaşamayı istiyoruz" diye konuştu.
     Çelebi, 2009 yılında bakan olduğunda Türk şirketlerinin sayısının kayıtlarda 480 olduğunu, ortalama ayda 2,7 firmanın kaydının yapıldığını, o günden bu güne bu sayının ayda ortalama 25'i geçtiğini söyledi.
     Sinan Çelebi, 15 gün önceki bilgilere göre bin 122 Türk firmasının Bakanlıkta kayıtlı olduğunu belirterek, belki bugün bu sayının bin 150'ye ulaşmış olabileceğini belirtti.
     Bunun Türk firmalarının bölgede huzurla çalıştığını ve hakkıyla ticaret yaptığını gösterdiğini belirten Çelebi, bundan 4 sene önce ticaret hacmi 4 milyar iken, şimdi neredeyse 8 milyarı geçtiğini bildirdi.
     Çelebi, Habur'da yapılması planlanan 3. köprü protokolüne ilişkin şunları belirtti:
     "Ne kadar ekonomik çıkarlar yüksek olursa iş birliği, ticaret olursa o kadar sorunlar azalır. Bu sınır biz ile Türkiye arasındadır. Bu sınırı ne biz ne Türkiye çizdik, bunu yabancılar çizdiler. 10 kilometre daha kuzeyde olabilirdi, 10 kilometre daha aşağıda olabilirdi. Bu sınıra politik olarak saygı duymaktayız. Fakat sosyal ekonomik ve kültürel bakımdan herhangi bir değeri yok. Çünkü artık dünya o kadar küçülmüş ki, bunları sınır, bariyer olarak düşünürsek hiç bir iş yapamayız.
     2 bin 500 toplam 5 bin geliş gidiş olmak üzere kamyonlar Habur sınırından geçiyorlar. Bizim arzumuz bunun 10 bine çıkmasıdır. Bugün Irak genel olarak 2,5-3 milyon varil petrol üretiyor. Plana göre, her şey uygun olursa bunun gelecek 5-6 senede 9-12 milyon civarında olması gerekir. Bunlar gerçekleşirse bunun payı Habur Kapısı'nda ne kadar olacak- En az şimdikinin 3 misli. Sizinle hemfikirim, bu iki köprü artık yetersiz kalmıştır ve kalacaktır. Adım atılmazsa bunu başarmak biraz zor olur. Hali hazırda 15-20 kilometrelik kuyruklar var. Protokoller işbirlikler çalışmalar 3. köprü için hepsi yapıldı. Ancak yine de söylüyorum Bağdat tarafından onaylanmadığı takdirde, bu işin belki tek taraflı yapılmasında yarar var. Benim arzumu Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya da aynı şeyi söyledim. Bağdat'ın onayını beklersek korkarım ki uzun zaman bekleriz. O da ticaretimize negatif olarak akseder.
     Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüp, Türkiye'nin ve Kuzey Irak'taki Kürdistan bölgesinin çıkarlarını korumak için politik adım atılmasında yarar var. Aksi takdirde şimdiki seviyede kalır. Biz ikinci olmak hiçbir zaman istemiyoruz hep birinci olmak istiyoruz. Tarih boyunca çok çektik. artık zamanı gelmiştir. O çektiklerimizin menfaatini hepimiz paylaşalım."
     Bölgeye Türkiye dışındaki ülkelerden çok kalitesiz ürünlerin geldiğini, o sebeple gözetim mekanizmalarının yürütüldüğünü belirten Çelebi, "Kalite Kontrol Daire Başkanı'nı Ankara'ya gönderdim ve 2 gün önce çok güzel sonuçlar aldıklarını bildirdiler" dedi.
     Çelebi, Türkiye'de başarılı organize sanayi bölgelerini ziyaret etmek ve o tecrübelerden faydalanarak bölgede aynı kriterleri uygulamak istediklerini belirtti.
     Bölgede iskan konusunda çok büyük sıkıntıları olduğunu ifade eden Çelebi, TOKİ ile görüştüklerini, bir çalışma yaptıklarını ve bu çalışmayı bir yasa şeklinde Başbakanlık'a takdim ettiklerini söyledi.
     Çelebi, bölgede Çağlayan'ın çok popüler olduğunu belirterek, "Bizim bir önerimiz var. Diyoruz ki, acaba biz Sayın Bakanımıza Irak vatandaşlığı versek ne derler" dedi.
     Artık ticaretin iyi bir aşamaya geldiğini ifade eden Çelebi, ikinci adımın Türk firmalarının bölgede uzun vadeli yatırım yapması olduğunu söyledi.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir