Çağlayan, Honda CEO'su Yamasaki'yi kabul etti -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"(Japonya'da) Çok…

  • Yazı boyutu
Çağlayan, Honda CEO'su Yamasaki'yi kabul etti
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"(Japonya'da) Çok…

Çağlayan, Honda CEO'su Yamasaki'yi kabul etti -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"(Japonya'da) Çok önemli firmalarla bir araya gelirken, iki değerli bakanımızla serbest ticaret anlaşmalarının müzakere sürecini başlatmayı ümit ediyoruz" -Honda CEO'su Hideto Yamasaki: -"(Türkiye'de motosiklet üretimi) Şu anda üretime başlamayı düşünüyoruz. Biz de bu yatırım için teşvik konularını görüşüyoruz" -"Japon yeninin yüksek seyretmesinin bizim yapabileceğimiz yatırımların önünü açtığını düşünüyoruz"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 17 Temmuz'da gideceği Japonya'da çok önemli firmalarla bir araya geleceklerini belirterek, "İki değerli bakanımızla serbest ticaret anlaşmalarının müzakere sürecini başlatmayı ümit ediyoruz" dedi.
     Çağlayan, Honda CEO'su Hideto Yamasaki ve beraberindeki heyeti bakanlık binasında kabul etti.
     Kabulde konuşan Çağlayan, yeni teşvik sisteminin çok önemli yatırım fırsatları içerdiğini ifade ederek, bunun dünyanın en bonkör, en cömert ve yatırımcı açısından çok büyük fırsat içeren bir teşvik sistemi olduğunu söyledi.
     Çağlayan, 17 Temmuz'da Japonya'ya gideceğini belirterek,"Çok önemli firmalarla bir araya gelirken, iki değerli bakanımızla serbest ticaret anlaşmalarının müzakere sürecini başlatmayı ümit ediyoruz" dedi.
     Geçen yıl Japonya'ya yaptığı ziyarette iş adamların buluştuğu çatı örgütüyle görüştüğünün altını çizen Çağlayan, bunun yansıması olarak da yarın İstanbul'da çok büyük bir toplantı gerçekleşeceğini bildirdi.
     Çağlayan, toplantıya Mitsubishi CEO'su başta olmak üzere bir çok uluslararası firmanın katılacağını belirterek, bu toplantıda Türk ve Japon firmalarının, Irak başta olmak üzere, üçüncü ülkelerde iş yapma imkanlarını görüşeceklerini ifade etti.
    
     -Türkiye'de motosiklet üretimi-
    
     Honda CEO'su Hideto Yamasaki de bugünün İslam dünyası için önemli bir gün olduğunu ifade ederek, Türkiye'de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu vurguladı.
     Bu toplantıların Türkiye'deki Japon topluluğu açısından da çok önemli olduğunu ifade eden Yamasaki, "japon Yeni'nin yüksek seyretmesinin bizim yapabileceğimiz yatırımların önünü açtığını düşünüyoruz" dedi.
     Toplantının ardından soruları yanıtlayan Yamasaki, "Yeni teşvik sisteminde Japonya ve Uzak Doğu'yu ilgilendiren önemli bir nokta var. O da üretim kapasitesini 100 bin araç artırdığınızda gümrüksüz ithal hakkı kazanılacak. Bununla ilgili bir üretim artışı düşünüyor musunuz-" sorusuna ilişkin "Honda olarak 50 daha sonrasında da 70 bin olarak bunu düşünüyoruz. 100 bin ya da bundan daha fazla kapasite artışı yapmak olasılığımız var, ama bunları araştırıyoruz" diye konuştu.
     Yamasaki, Japonya depremi sonrasında iki ay süreyle üretim yapamadıklarını, 6 ay süreyle de düşük kapasite ile üretim yaptıklarını, ancak 5 bin adet araç ürettiklerini, bu sene ise 20-25 bin arasında üretim yapmayı hedeflediklerini bildirdi.
     Honda'nın Türkiye satış hedeflerini de açıklayan Yamasaki, 13 bin araç satışı hedeflediklerini söyledi.
     Türkiye'de motosiklet üretimini düşünüyor musunuz" sorusunu da yanıtlayan Yamasaki, şunları kaydetti:
     "Türkiye'de motosikletin çok büyük bir kapasiteye sahip olduğunu düşünüyorum. Geçen sene 200 bindi. Türkiye'deki pazara baktığımızda bunun 1 milyona ulaşabileceğini düşünüyorum. Motosikletin 400-500 bin adetlere varması demek bizim burada üretimi gerçekleştirmeye başlamamız demek. Bizim de arzumuz bu yönde. Üretimi değerlendiriyoruz. Bunun 400 bine varması bizim zaten burada ürettiğimiz anlamına gelir. Şu anda üretime başlamayı düşünüyoruz. Biz de bu yatırım için teşvik konularını görüşüyoruz. Dolayısıyla gelecek için en iyi olan üzerine görüşmelerimiz devam ediyor."
    
    
    

Bu haberi 200 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir