Çağlayan, Bedensel Engelliler Derneği üyelerini kabul etti -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Geçmişte…

  • Yazı boyutu
Çağlayan, Bedensel Engelliler Derneği üyelerini kabul etti
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Geçmişte…

Çağlayan, Bedensel Engelliler Derneği üyelerini kabul etti -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Geçmişte herkes engellilerin sorunlarından sadece bahseder ve konuşurlardı. Biz şükürler olsun, Başbakanımızın bugünkü hassasiyeti çerçevesinde bunları sözde değil özde yapan bir hükümetiz"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, geçmişte herkesin, engellilerin sorunlarıyla ilgili sadece konuştuğunu belirterek, "Biz şükürler olsun, Başbakanımızın bugünkü hassasiyeti çerçevesinde bunları sözde değil özde yapan bir hükümetiz" dedi.
     Bakan Çağlayan, Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Bedri Korkmaz ve beraberindeki heyeti kabul etti.
     Kabulde konuşan Çağlayan, Türkiye'nin ekonomisine değinerek, Japonya'nın büyük firmalarının Irak'ta iş yapmak için Türk firmalarla ortaklık yapmak istediklerini ve İstanbul'da Türk firmalarla toplantı yapacaklarını belirtti.
     Çağlayan, daha önceden borç aldığı için emir ve talimat almak zorunda olan Türkiye'nin şimdi IMF'ye 5 milyar dolar para verdiğini ifade etti.
     Türkiye ekonomisi güçlendikçe milletin hassasiyetlerine daha fazla sahip çıkmanın kendilerinin görevi olduğunu dile getiren Çağlayan, "Engelliler konusunda ben hassasiyet göstermiyorum, görevimi yapıyorum" dedi.
     Hiç kimsenin 10 saniye sonra başına ne geleceğinin garantisi olmadığını ifade eden Çağlayan, engelli olmayı bir eksiklik gibi görmediğini söyledi.
     Hükümetin meseleye bakışını almış oldukları tedbirlerle gösterdiklerinin altını çizen Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Geçmişte herkes engellilerin sorunlarından sadece bahseder ve konuşurdu. Biz şükürler olsun, Başbakanımızın bugünkü hassasiyeti çerçevesinde, bunları sözde değil özde yapan bir hükümetiz. Bunlar siyaseten yapılan şeyler değildir. Bunlar devletin, devlet olma vasfında vatandaşın her türlü sorununa sahip çıkması gerektiğinin, ortaya koymuş olduğu çalışmalardır. Yoksa biz bunları yaparken 'oyumuzu artıralım, siyaseten öne çıkalım' gibi bir anlayış içinde olmadığımızı sizlerin bildiğinizi ümit ediyorum. Devletin milletine karşı en önemli sorumluluğu; sizlerin yaşam alanının ve yaşam kalitesini artırmak için tedbirleri almak..."
    
     -"Zincire bağlanan engelliler gördüm"-
    
     Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Bedri Korkmaz da önceki dönemlerde az gelişmiş bölgelerde engellilerin aileleri tarafından saklandığını belirterek, "Çünkü toplumda hor görülüyordu. Sayın Başbakanımızın yapmış olduğu engelliler yasasıyla ilgili yenilemeler sonucu engelliler en fazla baş üstünde tutulan insanlar oldu. Çünkü engellilere daha önceden değer verilmiyordu. Benim engelli çocuğum var diye göstermekten utanan ailelerle karşılaşıyorduk. Zincire bağlanan engelliler gördüm. Şu anda onlar okula gidiyor eğitim görüyor" diye konuştu.
     Korkmaz, engelliler ile ilgili çıkan yasalardan sonra baba ve annelerin çocuklarını saklamak bir tarafa, çocuklarını el üstünde tuttuklarını ifade etti.
     Devletin ihtiyacı olan engelliye evde bakım hizmeti çıkardığını hatırlatan Korkmaz, "Çok affedersiniz, dalga geçilecek şekilde 3 ayda 70 milyon (70 lira) veriliyordu. Şu anda engelliye 1 milyar (1000 lira) üç ayda para veriliyor. Bizim oralarda köyde yaşayan bir engelli için çok büyük para" dedi.
     Kabulde dernek üyeleri bakan Çağlayan'a plaket, bir tepsi içerisinde Malatya kayısısı, Van peyniri, Urfa'nın lavaş ekmeği ve Diyarbakır kadayıfı hediye etti.
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir