Büyüyen Anadolu'ya Kredi Kolaylıkları Programı -Program, Türkiye'nin gelişen bölgelerindeki 3 bin…

  • Yazı boyutu
Büyüyen Anadolu'ya Kredi Kolaylıkları Programı
  -Program, Türkiye'nin gelişen bölgelerindeki 3 bin…

Büyüyen Anadolu'ya Kredi Kolaylıkları Programı -Program, Türkiye'nin gelişen bölgelerindeki 3 bin 500'den fazla KOBİ'ye 310 milyon avro kredi sağladı

Avrupa Yatırım Bankası Grubu girişimi olan Büyüyen Anadolu'ya Kredi Kolaylıkları (BAKK) Programı, Türkiye'nin gelişmekte olan bölgelerinde faaliyet gösteren 3 bin 500'den fazla KOBİ'ye 310 milyon avro kredi sağladı.
     Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Ekim 2010'da başlayan ve Avrupa Yatırım Bankası Grubu tarafından uygulanan BAKK programı Avrupa Yatırım Bankası'nın sağladığı 250 milyon avro kredi ile Avrupa Yatırım Fonu'nun sağladığı kredi garantisini birleştirerek Türkiye'nin gelişmekte olan bölgelerindeki KOBİ'lerin finansmana erişimini kolaylaştırmayı amaçlıyor.
     Program ortağı bankaların kendi kaynaklarından sağladıkları ilave 250 milyon avro ile toplam 500 milyon avro büyüklüğe ulaşan BAKK, bölgedeki KOBİ'lerin finansmanı için önemli bir kaynak yaratıyor.
     Kastamonu, Samsun, Kayseri ve Kahramanmaraş'tan doğuda Kars ve Van'a uzanan BAKK Programı kapsamındaki 43 il, Türkiye'deki KOBİ'lerin yüzde 25'ine ev sahipliği yapıyor. Ancak KOBİ kredilerinden yalnızca yüzde 10 pay alıyor.
     Bölgedeki KOBİ'lerin program ortağı beş banka aracılığıyla desteklendiği BAKK'a, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı fonlarından 24 milyon avro, Türkiye Cumhuriyeti ise ulusal katkı payı olarak 8 milyon avro kaynak sağladı.
    
     -BAKK Van'da tanıtılıyor-
    
     Açıklamaya göre BAKK Yönlendirme Komitesi 2012 yıllık toplantısı için Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Avrupa Birliği Delegasyonu ve Avrupa Yatırım Bankası Grubu yetkilileri bugün Van'da bir araya geldiler.
     Yarın ise Van Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde bölgedeki KOBİ'lerin katılımına açık bir tanıtım toplantısı düzenlenecek.
    
    
    

Bu haberi 111 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir