Büyümeye yönelik endişeler devam ediyor

  • Yazı boyutu
Büyümeye yönelik endişeler devam ediyor

Büyümeye yönelik endişeler devam ediyor

Küresel piyasalarda açıklanan veriler ile büyümeye yönelik endişelerin arttığı görülüyor.
     Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's İspanya'nın kredi notunu 2 kademe birden düşürerek "BBB-"ye çekerken, Japonya'da açıklanan makine siparişleri verisinin gerilemeye devam etmesi piyasalardaki tedirginliği artıran etkenler olarak öne çıkıyor.
     Dün ABD'de şirketlerin açıklamaya başladığı 3. çeyrek karlarıyla ilgili olumsuz beklentiler nedeniyle Dow Jones endeksi üst üste üçüncü günü de düşüşle tamamladı. Dow Jones endeksi günü yaklaşık yüzde 1 oranında değer kaybıyla tamamlarken, Avrupa tarafında da satıcılı seyrin hakim olduğu görüldü. Almanya'da DAX endeksi analistlerin altını çizdikleri 7.210 desteğinin hemen altında kapanış yaparken, İspanya'da IBEX 35 endeksi not indirim kararı gelmeden önce kapanmasına rağmen günü yüzde 1 oranında düşüşle tamamladı.
     İMKB'de ise küresel hisse senedi piyasalarından pozitif yönde ayrışmanın devam ettiği ve İMKB 100 endeksinin 2012 yılının en yüksek kapanışını yaptığı görüldü. Analistler İspanya'nın yardım isteyip istemeyeceğinin takip edildiği bir ortamda kredi notunun 2 kademe indirilmesine rağmen halen Türkiye'nin kredi notunun üzerinde olduğuna dikkat çekerek bu yüzden Türkiye'ye yönelik not artırım beklentisinin sıcaklığını koruduğunu belirtiyor. Ayrıca 3. çeyrek karlılıklarına ilişkin olumlu beklentilerin de fiyatlara yansıtıldığını düşünen analistler bugün açıklanacak cari işlemler dengesi verilerinin takip edileceğini kaydediyor.
     İMKB 100 endeksinin 68.500 ve 69.400 seviyelerinin güçlü dirençler olduğunu kaydeden analistler destek olarak 67.200 - 67.500 seviyelerinin takip edileceğini belirtiyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, TCMB ağustos ayı cari işlemler dengesi
     14.30 Türkiye, TCMB haftalık döviz rezervleri
     15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları
     15.30 ABD, ağustos ayı dış ticaret dengesi
    
     -G7 Maliye Bakanları toplantısı başlayacak
     -IMF Başkanı Lagarde'ın basın toplantısı yapması bekleniyor
    
    
    

Bu haberi 102 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir