Büyüme rakamları açıklandı -ASO Başkanı Özdebir: -"İlk çeyrek büyüme rakamları bizi şaşırtmadı"

  • Yazı boyutu
Büyüme rakamları açıklandı
  -ASO Başkanı Özdebir: 
  -"İlk çeyrek büyüme rakamları bizi şaşırtmadı"

Büyüme rakamları açıklandı -ASO Başkanı Özdebir: -"İlk çeyrek büyüme rakamları bizi şaşırtmadı"

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, yüzde 3,2 olarak gerçekleşen 2012 yılı birinci çeyrek büyüme oranının kendilerini şaşırtmadığını belirtti.
     Özdebir, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) kamuoyuyla paylaştığı 2012 yılının ilk çeyreğine dair büyüme rakamlarını değerlendirdi.
     Açıklamasında "Bu büyüme rakamları bizi şaşırtmadı" ifadesini kullanan Özdebir, kendilerinin de yılın ilk çeyreğinde ekonominin yüzde 3-3,5 büyüyeceğini düşündüklerini kaydetti.
     Ekonomi yönetiminin de ekonominin kontrollü bir biçimde yumuşak iniş yapmasını istediğini belirten Özdebir, açıklanan büyüme oranının ekonomi yönetiminin 2012 yılına dair olan yüzde 4 büyüme beklentisiyle uyumlu olduğunu ifade etti.
     Büyümeye iç talebin bir katkıda bulunmadığına dikkati çeken Özdebir "Büyümenin neredeyse yarısı dış talepteki artıştan kaynaklanmıştır. En büyük ihracat pazarımız AB'deki durgunluğa rağmen ihracatta sağlanan bu artışı önemli bir başarı olarak değerlendiriyorum" ifadesini kullandı.
     Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 4'ün üzerinde bir büyüme beklediğini de belirten Özdebir üç aylık dönemler itibariyle imalat sanayi kullanım oranındaki artışın, ilk çeyrekte yüzde 2,7 gerçekleşen imalat sanayindeki büyümenin ikinci çeyrekte daha yüksek olacağı beklentisini desteklediğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir