Büyükelçi'den, "Mısır'a bugün gelin, yarın geç olur" uyarısı -Kahire'de "Mısır-Türkiye Mobilya İş…

  • Yazı boyutu
Büyükelçi'den, "Mısır'a bugün gelin, yarın geç olur" uyarısı
  -Kahire'de "Mısır-Türkiye Mobilya İş…

Büyükelçi'den, "Mısır'a bugün gelin, yarın geç olur" uyarısı -Kahire'de "Mısır-Türkiye Mobilya İş Forumu" düzenlendi -Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı: -"Türkiye Afrika'ya 2011 yılında 15 milyar dolar, 2012 yılında 17 milyar dolar ihracat yaptığı, bunun 2 milyar doları Mısır'a gerçekleşti" -"Her ay buraya Türkiye'den bir sektör gelmelidir, yarın geç olur"

Mısır'ın Başkenti Kahire'de "Mısır-Türkiye Mobilya İş Forumu" düzenlendi.
     Fuarda konuşan Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, foruma katılan işadamlarına Mısır'a önem vermeleri tavsiyesinde bulundu. Mısır ve Nil havzasının 1 milyarlık Afrika pazarına açılan bir kapı olduğunu vurgulayan Botsalı, Türkiye'nin Afrika'ya 2011 yılında 15 milyar dolar, 2012 yılında 17 milyar dolar ihracat yaptığını, bunun 2 milyar dolarının Mısır'a gerçekleştiğinin altını çizdi.
     Dünya küresel ticaretinin yüzde 12'sinin Süveyş Kanalı'ndan geçtiğini hatırlatan Botsalı, "Bu gemilerin arıza yapmaması gerekiyor" dedi.
     Konuşmasında ayrıca Büyükelçilik olarak, yeni kurulan Mısır-Türk İşadamları Derneği üyelerine iki yıllık çok giriş-çıkışlı vize vermeye hazır oldukları müjdesini veren Botsalı, "Her ay buraya Türkiye'den bir sektör gelmelidir, yarın geç olur" uyarısında bulundu.
     Yurt dışında temsil edilme bakımından Türkiye'nin dünyanın 9. ülkesi olduğunun altını çizen Botsalı, bunu elçilik, Türk okulları ve dostluk dernekleri ayrılmaz üçlüsü şeklinde yürüttüklerini ifade etti.
    
     -Mısır Ticaret Odaları Genel Başkanı Ahmed Vekil-
    
     Mısır Ticaret Odaları Genel Başkanı Ahmed Vekil de, Mısır-Türkiye arasında bir çok alanda entegrasyon imkanı bulunduğunu belirterek, tekstil sektöründe bu işbirliğini sağlayan başarılı işadamlarının olduğunu söyledi. Vekil, ABD ile yapılan ve gümrüksüz mal ihracatına imkan sağlayan nitelikli sanayi bölgeleri (QIZ) anlaşmaları gereği, ABD pazarlarında çok rahat rekabet imkanı bulduklarını belirterek, bu anlaşmadan mobilya sektörünün de faydalanma imkanı olduğunu ifade etti.
    
     -Mısır'a mobilya ihracatındaki hedefimiz..-
    
     İnegöl Sanayici İşadamları Derneği (İNSİAD) Genel Başkanı Ahmed Ahıskalı, "Mısır'a mobilya ihracatındaki hedefimiz 50 milyon Dolar" dedi. Mısır'a yapılan mobilya ihracatının 2011 yılında 14 milyon dolar, 2012 yılında ise 18 milyon dolar olduğunu hatırlatan Ahıskalı, buna karşılık Mısır'dan yapılan mobilya sektörü ithalatının 1 milyon dolar olduğunu, mobilya ticaret hacmini de 50 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.
    
     -"Mısır, Afrika'nın geçiş kapısı"-
    
     Mısır-Türk İşadamları Derneği Başkanı Hani Şerif de, iki ülkenin, birbirlerinin önemini giderek daha fazla anlamaya başladığını anlattı. Türkiye'nin Avrupa ve Asya'nın geçiş kapısı, Mısır'ın da Afrika'nın geçiş kapısı olduğunu belirten Şerif, buradan yola çıkarak iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da artmasını ümit ettiklerini dile getirdi.
     Mısır'da yaşanan 25 Ocak devrimi sonrasında Türkiye'den gelen bir çok ticari heyet, farklı organizasyonlar düzenleyerek ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalarda bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir