Bütçe gerçekleşmeleri...

  • Yazı boyutu
Bütçe gerçekleşmeleri...

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi:"Yılın ilk sekiz ayında, bütçe gelirleri hedeflenen rakamlara uygun olarak gerçekleşti, harcama tarafında ise hedeflerden daha hızlı bir artış"

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi, yılın sekiz ayında, bütçe gelirlerinin hedeflenen rakamlara uygun olarak gerçekleştiğini, harcama tarafında ise hedeflerden daha hızlı bir artış olduğunu söyledi.
     Temmuz-ağustos dönemi bütçe gerçekleşmelerine ilişkin değerlendirmede bulunan Gelberi, yılın sekiz ayında, bütçe gelirlerinin hedeflenen rakamlara uygun olarak gerçekleştiğini, harcama tarafında ise hedeflerden daha hızlı bir artış olduğunu belirterek, "Bütçe için alınacak ek önlemlerin büyük ölçüde 2013 yılı hesaplarına gireceğini dikkate alırsak, bu yıl bütçe açığı hedefin üzerinde gerçekleşecek" dedi.
     Beklentisinin GSMH'nın yüzde 2'si civarında bir açık oluşması olduğunu kaydeden Gelberi, bütçe giderlerindeki artışın çoğunlukla personel harcamaları, cari transferler ve KİT'lerin görev zararı artışından kaynaklandığını, görev zararı harcamalarındaki artışın büyük ölçüde Botaş'ın zararlarından kaynaklandığını söyledi.
     Bütçenin gelir tarafının hedeflere uygun olsa da, iç tüketime endeksli vergi gelirlerinin zayıflığının, ekonomide durgun seyrin devam ettiğini gösterdiğini belirten Gelber, "Önümüzdeki ay 2013 yılı bütçe hedeflerinin açıklanması ile birlikte, bütçenin orta vadeli yönü konusunda daha net bilgilere sahip olacağız" değerlendirmesinde bulundu.
     Bugün açıklanan bütçe gerçekleşmesi rakamlarına göre, bütçe 2012'nin ocak-ağustos döneminde 8,5 milyar lira açık verdi, faiz dışı fazla ise 27,7 milyar lira olarak gerçekleşti. Öte yandan bütçe gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,8 oranında artarak 220,5 milyar liraya, bütçe giderleri ise yüzde 16,3 oranında artarak 229 milyar liraya çıktı.
    
    
    


Bu haberi 206 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir