Bütçe gerçekleşmeleri... -Akbank Başekonomisti Fatma Melek: -"Türkiye'nin her ne kadar kamu…

  • Yazı boyutu
Bütçe gerçekleşmeleri...
  -Akbank Başekonomisti Fatma Melek:
  -"Türkiye'nin her ne kadar kamu…

Bütçe gerçekleşmeleri... -Akbank Başekonomisti Fatma Melek: -"Türkiye'nin her ne kadar kamu borcunun milli gelire oranı yüzde 37 ile düşük olsa da bütçe disiplinin devam ettirilmesi özellikle cari açık problemi de göz önüne alındığında çok önemli" -"Bütçe verilerindeki gelişme yavaşlayan ekonomiye paralel olarak sürüyor. Bunun yanı sıra bölgesel gerilimler güven ortamını azaltıyor"

Akbank Başekonomisti Fatma Melek, Türkiye'nin her ne kadar kamu borcunun milli gelire oranının yüzde 37 ile düşük olsa da bütçe disiplinin devam ettirilmesinin özellikle cari açık problemi de göz önüne alındığında çok önemli olduğunu söyledi.
     Temmuz-ağustos dönemi bütçe gerçekleşmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Melek, bütçe verilerindeki gelişmenin yavaşlayan ekonomiye paralel olarak sürdüğünü, bunun yanı sıra bölgesel gerilimlerin güven ortamını azaltığını belirterek, "Tüm bu faktörler ekonomik faaliyetler ve vergi gelirleri üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor" dedi.
     Bütçe verilerindeki kötüleşmenin haziran ayında belirgin olmaya başladığını hatırlatan Melek, o dönemde vergi gelirlerinde yüzde 11 azalma, faiz dışı harcamalarda ise yüzde 32 artış yaşandığını, ağustos ayında vergi gelirlerinde yüzde 9,4'lük bir azalış görülürken, faiz dışı harcamalardaki artışın yaklaşık yüzde 9 seviyesinde gerçekleştiğini söyledi.
     Sekiz aylık dönemde faiz dışı harcamalardaki artışın vergi gelirlerindeki artışın 2 katı olduğuna dikkati çeken Melek, "Ağustos ayındaki faiz dışı fazla rakamı geçtiğimiz yılın yarısı kadar" dedi.
     Geçen yıl 8 ayda fazla veren bütçenin, bu yıl 8,5 milyar lira ile eksiye geçtiğini kaydeden Melek, faiz dışı dengede ise yıl sonu hedefinin yüzde 95'ine gelindiğini, Maliye Bakanlığı'nın milli gelire oranının yüzde 1,4 olması öngörülen bütçe açığı hedefinin tutmayacağını ve bazı düzenleyici tedbirler üzerinde çalıştığını, vergi artışları gelecek gibi göründüğünü belirtti.
     Türkiye'nin her ne kadar kamu borcunun milli gelire oranının yüzde 37 ile düşük olsa da bütçe disiplinin devam ettirilmesinin özellikle cari açık problemi de göz önüne alındığında çok önemli olduğunu söyleyen Melek, şunları kaydetti:
     "Para politikası açısından bakıldığında, Merkez Bankası para politikasını belirlerken orta vadeli programda belirlenen çerçeveyi esas alıyor. Buna göre, son enflasyon raporunda enflasyon tahminlerini yaparken bütçe dengesinde ek bozulma olmayacağı ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlarda öngörülemeyen bir artış gerçekleşmeyeceğini varsayıyor. Merkez Bankası, maliye politikasının hedeften belirgin şekilde sapması ve bu durumun orta-vadeli enflasyon görünümünü olumsuz etkilemesi halinde para politikasını güncelleyebilecek."
     Bugün açıklanan bütçe gerçekleşmesi rakamlarına göre, bütçe 2012'nin ocak-ağustos döneminde 8,5 milyar lira açık verdi, faiz dışı fazla ise 27,7 milyar lira olarak gerçekleşti. Öte yandan bütçe gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,8 oranında artarak 220,5 milyar liraya, bütçe giderleri ise yüzde 16,3 oranında artarak 229 milyar liraya çıktı.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir