BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yöney: -"Yeni yılda TL'nin değerlenmeye devam edeceğini öngörüyoruz"

  • Yazı boyutu
BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yöney:
  -"Yeni yılda TL'nin değerlenmeye devam edeceğini öngörüyoruz"

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yöney: -"Yeni yılda TL'nin değerlenmeye devam edeceğini öngörüyoruz"

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Yöney, "Yeni yılda TL'nin değerlenmeye devam edeceğini öngörüyoruz" dedi.
     Yöney, Türkiye ekonomisi ve aralık enflasyon rakamlarını değerlendirdiği yazılı açıklamasında, TÜFE'de aylık artışın yüzde 0,38, yıllık artışın yüzde 6,16 olduğunu, ÜFE'de ise bu oranların aylık yüzde 0,12, yıllık yüzde 2,45 şeklinde gerçekleştiğini belirtti.
     İç talepteki daralmanın rolünün büyük olduğu bu durumun, enflasyonun kontrol altında olduğu yönündeki görüşlerini desteklediğini ifade eden Yöney, şunları kaydetti:
     "Bu açıdan baktığımızda, TCMB'nın faiz politikasının eleştirilmesi söz konusu olamaz. Ancak faizde dip seviyeler geride kaldı. Yukarı yönlü de bir hareket beklemiyoruz. Yüzde 6'lar seviyesinde denge beklemekteyiz. 2013 yılında enflasyondan ziyade, büyüme ve cari açık gündemde olacaktır. Giren sıcak paranın kalıcılığının sağlanması, yatırıma ve gayrimenkule yönlenmesinin cazip hale getirilmesi önem taşımaktadır. Dün, Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan tarafından 151,9 milyar dolar olarak açıklanan 2012 yılı ihracat rakamının, döviz kurlarının desteklememesine rağmen, Türk sanayicisi ve ihracatçısıyla, reel sektörün büyük başarısının sonucu olduğuna inanıyoruz. Yeni yılda TL'nin değerlenmeye devam edeceğini öngörüyoruz."
     Yöney, yeni anayasa yapılması konusunda başlatılan çalışmaları desteklediklerine de değinerek, siyasi partiler arasında yeniden başlatılan diyaloğun makul bir süre içinde, konsensus sağlanarak sonuçlanması hususunun da takipçisi olacaklarını bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir