BUSİAD Başkanı Yöney: -"Son 1 yılda yüzde 48'lere ulaşan doğalgaz ve elektrik zamlarının,…

  • Yazı boyutu
BUSİAD Başkanı Yöney:
  -"Son 1 yılda yüzde 48'lere ulaşan doğalgaz ve elektrik zamlarının,…

BUSİAD Başkanı Yöney: -"Son 1 yılda yüzde 48'lere ulaşan doğalgaz ve elektrik zamlarının, ihracatçı, sanayici ve iş insanlarının üretim maliyetlerine ve rekabet gücüne zarar verdiğini söylemeliyiz"

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Başkanı Oya Yöney, "Son 1 yılda yüzde 48'lere ulaşan doğalgaz ve elektrik zamlarının, ihracatçı, sanayici ve iş insanlarının üretim maliyetlerine ve rekabet gücüne zarar verdiğini söylemeliyiz" dedi.
     Yöney, yaptığı yazılı açıklamada, enflasyondaki olumlu gelişmenin çekirdek enflasyonun yüzde 6,68'e gerilemesi olduğunu kaydetti.
     Fiyatlardaki en yüksek artışın yüzde 18,9 ile alkol ve tütün ürünlerinde görüldüğünü, gıda fiyatlarının yüzde 0,56'lık artışla ortalamanın düşmesine yardımcı olduğunu belirten Yöney, şöyle devam etti:
     "Öncelikle, son 1 yılda yüzde 48'lere ulaşan doğalgaz ve elektrik zamlarının, ihracatçı, sanayici ve iş insanlarının üretim maliyetlerine ve rekabet gücüne zarar verdiğini söylemeliyiz. Bilindiği gibi, dünyadaki ekonomik daralma, AB ve yakın çevremiz Orta Doğu'da yaşanan gelişmeler, ihracatçımızı olumsuz yönde etkilemeyi sürdürüyor."
     Küresel ekonomik tablonun, önümüzdeki dönemde dış talep konusunda ciddi sıkıntı çekileceğini gösterdiği değerlendirmesinde bulunan Yöney, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
     "Enerji zamları da buna eklenince, özellikle, enerjiyi yoğun kullanan sektörlerin rekabet güçlerinin zayıflayacağını ve ihracatımızın darbe alacağını düşünüyoruz. Ayrıca, bu durumun, yeni yatırımların önünü keseceğini ve istihdamı etkileyeceğini de unutmamak lazım. Önümüzdeki 3 aylık dönemde, enerji zamları, enflasyon artışına da neden olacaktır. Bu nedenle yüzde 5'lik yıllık enflasyon hedefinin tutmayacağı belli olmuştur. Yıl sonu rakamının yüzde 7,5-8 aralığında olabileceğini tahmin ediyoruz."
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir