Bursalı işadamlarının Kazakistan ziyareti -Bursa Valisi Harput: -"İki ülkenin en üst düzeyde…

  • Yazı boyutu
Bursalı işadamlarının Kazakistan ziyareti
  -Bursa Valisi Harput:
  -"İki ülkenin en üst düzeyde…

Bursalı işadamlarının Kazakistan ziyareti -Bursa Valisi Harput: -"İki ülkenin en üst düzeyde yürüttüğü ilişkileri biz de ekonomik ve ticari işbirlikleri ile güçlendirmeliyiz" -Astana Valisi Tasmagambetov: -"Biz de arsa çok. Nereden isterseniz size yer vermeye hazırız. Yeter ki gelin, burada yatırım yapın"

Bursalı işadamlarıyla Kazakistan'a gelen Bursa Valisi Şehabettin Harput, "İki ülkenin en üst düzeyde yürüttüğü ilişkileri biz de ekonomik ve ticari işbirlikleri ile güçlendirmeliyiz" dedi.
     Bursalı 15 işadamı ile birlikte Özkemen Valisi Berdibek Saparbayev'in davetlisi olarak Kazakistan'a gelen Bursa Valisi Harput, daha sonra geçtiği Astana'da Vali İmangali Tasmagambetov ile görüştü.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mayıs ayında Astana'ya geldiğini, Ekim ayında da Kazakistan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Türkiye'ye geleceğini belirten Harput, "İki ülke arasındaki ilişkiler şu anda en üst seviyeye ulaşmış durumda. Böyle bir durumda bize de valiler olarak büyük görev düşüyor. İki ülkenin en üst düzeyde yürüttüğü ilişkileri biz de ekonomik ve ticari işbirlikleri ile güçlendirmeliyiz" diye konuştu.
     Harput, Bursalı işadamlarının Kazakistan'a gelerek yatırım yapmak istediklerini ifade ederek, destek olunmasını istedi.
     Astana Valisi Tasmagambetov da Ekim ayında Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Türkiye'ye ziyaret edeceğini söyledi.
     Bursalı işadamlarını Astana'ya davet eden Tasmagambetov, Bursalı işadamlarına Astana'da bulunan sanayi bölgelerini gezdirme ve buradaki yatırım imkanlarını gösterme sözü veren Tasmagambetov, "Sizler de hazırlık yapın. Burada Eylül ayının 15'ine kadar bir araya gelip, karşılıklı yatırım anlaşmaları imzalayalım. Bunu da Cumhurbaşkanımız Türkiye'ye ziyarete giderken kendilerine de bildirelim" dedi.
     İşadamlarına arsa başta olmak üzere pek çok alanda kolaylıklar sağlayabileceklerini anlatan Tasmagamtebov, "Biz de arsa çok. Nereden isterseniz size yer vermeye hazırız. Yeter ki gelin, burada yatırım yapın. Burası 16 milyon nüfusu olan bir ülke olabilir ama biz Belarus ve Rusya ile gümrük birliği oluşturduk. Burada üretilen ürünler 200 milyonluk bir pazara hitap edecektir" diye konuştu.
     Bursa Valisi Harput, Astana Nurorda Uluslararası Kazak-Türk Lisesi'ni de ziyaret etti.
     Burada Türkiye'nin Astana Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Kadir Çetin ile Kazak-Türk Eğitim Vakfı (KATEV) Astana Müdürü Sadrettin Çelik'ten bilgi alan, sınıfları gezen Harput, "Bu okullarda okuyan öğrencilerin ya da ailelerinin kalbinde Türkiye'ye karşı bir sevgi alaka oluşturabiliyorsak, ne mutlu bize" dedi.
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir