Bursalı iş adamının Bosna'ya yatırımı

  • Yazı boyutu
Bursalı iş adamının Bosna'ya yatırımı

Bursalı iş adamı ailesinin ayrıldığı Bosna'ya yatırımla döndü

Ömer Çetres/Zlatan Kapiç - Babası Saraybosnalı, annesi "vezirler kenti" olarak bilinen Travnikli olan Boşnak kökenli Bursalı iş adamı Aybar Uluca, 7 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak, yıllık 250 milyon ihracat gerçekleştirecek "Süt Keçisi Projesi"ni Bosna-Hersek'te hayata geçirecek.
     Bosna-Hersek'in 1877 Berlin Kongresi'yle Osmanlı'nın elinden çıkmasıyla birlikte bu ülkeden Anadolu'ya başlayan göçler yıllar boyu devam etti. Akrabalarını, doğdukları toprakları bırakarak Türkiye'ye gelen Boşnaklar, son yıllarda ekonomik olarak zor günler yaşayan ata topraklarına yatırımlarla dönmeye ve akrabalarına zor günlerde sahip çıkmaya başladı. Bursa'nın önde gelen iş adamlarından olan ve ailesi 90 yıl önce Türkiye'ye göç eden Aybar Uluca da ailesinin ayrıldığı ülkeye şimdi yatırım yapmak için döndü.
     Babası Saraybosnalı, annesi ise Osmanlı'ya 70'in üzerinde vezir yetiştiren kent olan Travnik'ten Türkiye'ye yaklaşık 90 yıl önce göç eden ve aynı zamanda Belarus'un Bursa Fahri Konsolosu olan iş adamı Aybar Uluca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'te hayata geçirmeyi planladıkları ve üzerinde yaklaşık 2 yıldır çalıştıkları "Süt Keçisi Projesi"nde artık sona yaklaştıklarını vurguladı. Uluca, yatırımın hayata geçmesi için gerekli bürokratik işlemlerin kısa sürede tamamlamasıyla birlikte, 6 ay içerisinde "Süt Keçisi Projesi" kapsamında Bosna-Hersek'e çiftlikler kurmaya başlayacaklarını kaydetti.
     Yatırımları kapsamında Bosna-Hersek'te "aile işletmesi" şeklinde 150 keçilik, bin çiftlik kurmayı planladıklarını anlatan Uluca, bu projelerini Mart ayında Bosna-Hersek Federasyonu Başbakanı Nermin Nikşiç, Bakanlar ve Yatırım Bankası yetkilileriyle paylaştıklarını, bu bağlamda gerekli desteği aldıklarını vurguladı.
    
     -7 bin 500 kişiye iş imkanı sağlanacak-
    
     Aybar Uluca, kuracakları bin çiftliği 5 sene içerisinde tamamlamayı hedeflediklerini ve yılda 200 çiftlik kurmayı öngördüklerini belirterek, bu çiftliklerdeki binaları, binaların içindeki mode makinelerin de kendileri tarafından temin edilerek ailelere "anahtar teslimi" suretiyle teslim edeceklerini kaydetti.
     Çiftliklerin tamamlanmasının ardından burada üretilen sütü satın almayı ve dünya pazarına sunmayı hedeflediklerini dile getiren Uluca, "Ayrıca çiftliklere yem, veterinerlik ve eğitim hizmetleri de vereceğiz. Ayrıca bu çiftliklerin mali denetimini de biz yapacağız, dolayısıyla çiftçinin istemeden de olsa mali hatalara girmesine arzu etmiyoruz. Önemli olan çiftçinin mutlu olması, kar etmesidir" diye konuştu.
     Bu projenin gerçekleştirilmesiyle birlikte yaklaşık 7 bin 500 Bosnalı'ya iş imkanı sağlayacaklarını belirten Uluca, bu sayede ülkeye önemli bir istihdam da sağlamış olacaklarını kaydetti.
    
     -Bosna'nın GSMH'ya 500 milyon avroluk destek-
    
     Projeyle işsizlik oranının yüksek olduğu Bosna-Hersek'te bu soruna kısmen çare bulunacağını ifade eden Aybar, ayrıca projenin yaklaşık 250 milyon avro ihracat kapasitesinin olacağını ve böylece ülkenin gıda ile ilgili dış ticaret açığının da kısa sürede kapatılacağını belirtti.
     Uluca, ayrıca projenin Gayri Safi Milli Hasıla'ya (GSMH) en az 500 milyon avro gibi bir katkısı olacağını tahmin ettiklerini vurguladı.
     Keçi sütü ve ürünlerinin dünyada çok eksikliği duyulan bir mal olduğuna da işaret eden Uluca, bu ürünlere talebin her geçen gün arttığını, ancak aynı oranda arz artışının görülmediği söyledi. Uluca, "Keçi sütü, çok kıymetli bir üründür. Anne sütüne en yakın süt olması bakımından ve antialerjik olması açısından keçi sütü çok kıymetlidir" dedi.
     Uluca, hayata geçirecekleri "Süt Keçisi Projesi" ile ilgili uyguladıkları standartların AB'nin uyguladığı standartlardan daha yüksek olacağına da işaret etti.
     Önümüzdeki 6 ay içerisinde projeyi başlatabileceklerini tahmin ettiğini dile getiren Uluca, gerekli görüşmelerin devam ettiğini, teknik işlemlerin önümüzdeki 3 veya 4 ay içerisinde tamamlandıktan sonra, projenin başlatılması için gereken süreyi de göz önünde bulundurarak ilk çiftliğin temelini yaklaşık 6 ay sonra atacaklarını kaydetti.
    
     -Babasının hizmetlerine devam ediyor-
    
     Babasının "Boşnakça-Türkçe" sözlüğü hazırlayan bir kişi olduğunu da hatırlatan Uluca, Bosna-Hersek'e yatırım yapmasıyla ilgili de "Tabi ki her iş ekonomi için yapılıyor. Ama Bosna-Hersek'i seçmemizde duygusal taraf üstünlük sağlıyor. Bir yandan sosyal görevimizi yerine getirirken, bir yandan da çok sayıdaki insana ekonomik anlamda önemli imkanlar sunacağız. 6 ay içerisinde başlatacağımız yatırımla, Bosna-Hersek'i Avrupa'nın keçi sütü ihracatı yapan merkezi haline getireceğiz" dedi.
    
    


Bu haberi 258 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir