Bursagaz Şebeke Kontrol ve Yönetim Merkezi açıldı -Genel Müdür Tola: "Açılışını…

  • Yazı boyutu
Bursagaz Şebeke Kontrol ve Yönetim Merkezi açıldı
  -Genel Müdür Tola: "Açılışını…

Bursagaz Şebeke Kontrol ve Yönetim Merkezi açıldı -Genel Müdür Tola: "Açılışını gerçekleştirdiğimiz 2 bin 300 metrekare kapalı alana sahip olan Şebeke Kontrol ve Yönetim Merkezi binamız, 6 ayda tamamlanarak kullanıma hazır hale gelmiştir"

Bursagaz Şebeke Kontrol ve Yönetim Merkezi, törenle açıldı.
     Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola, Bursagaz'ın 3 milyon avroya mal olan Supervisory Control and Data Acquisition-Uzaktan Veri Toplama ve Kontrol Sistemi'nin (SCADA) bulunduğu Şebeke Kontrol ve Yönetim Merkezi'nin genel müdürlük binasıyla birlikte gerçekleştirilen açılış töreninde yaptığı konuşmada, Bursagaz'ın 5 bin kilometre uzunluğundaki şebeke altyapısı, 750 bini aşan abonesi, 630 bin gaz kullanıcısı ve yıllık 1,5 milyar metreküplük gaz hacmi ile Türkiye'nin en büyük özel doğal gaz dağıtım şirketi olduğunu söyledi.
     Yeni merkezin temel olarak İşletme ve Bakım Müdürlüğü için tasarlandığını belirten Tola, şöyle devam etti:
     "Açılışını gerçekleştirdiğimiz 2 bin 300 metrekare kapalı alana sahip olan Şebeke Kontrol ve Yönetim Merkezi binamız, 6 ayda tamamlanarak kullanıma hazır hale gelmiştir. Gelişmiş hizmet ve işletme altyapımız ile müşterilerimize sürekli ve güvenli doğal gaz arzı yolunda bugüne kadar pek çok önemli projeyi hayata geçirdik. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Şebeke Kontrol ve Yönetim Merkezi'miz başta olmak üzere, Coğrafi Bilgi Sistemi, SAP Kurumsal Kaynak Planlaması ve dijital arşiv uygulamaları ile sektöre model olan projeler kazandırmaya devam etmekteyiz."
     SCADA uygulamasıyla güvenli ve sürekli doğal gaz arzı sağlamanın ötesinde, sistemsel entegrasyonu da sağlayarak bütünsel şebeke yönetimi anlayışını hayata geçirdiklerini anlatan Tola, "EWE Grup şirketleri arasında yer alan BTC firması ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz SCADA projemiz bugün Türkiye'deki en kapsamlı projeler arasında yer almaktadır. Merkez kapasite, izlenebilirlik ve performans yönüyle sektörde örnek bir uygulama. Bu yatırımı Bursagaz'ın Bursa halkına güvenli ve sürekli doğal gaz arzı taahhüdünün gerçekleştirilmesi amacıyla ortaya koyduk" diye konuştu.
     Bursagaz Yönetim Kurulu Başkanı Dr. William Schoeber ise Bursa'da doğal gazın 20. yılını kutlayarak, "Bursagaz'ın Bursa'nın yeşil şehir kavramına katkı koyduğu bir gerçek. SCADA sistemiyle önemli bir gelişmenin altına imza atmış olduk. Bursagaz, Alman tecrübesi ve Türkiye'deki dinamikler arasında gerçekleştirilen mutlu bir evliliğin adıdır" dedi.
     Bursagaz'ın Nilüferköy Yerleşkesi'nde, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Vali Yardımcısı Adnan Çakıroğlu, Bursagaz Yönetim Kurulu Üyesi ve EWE Enerji CEO'su Hasan Erbil Doyuran, Bursagaz Yönetim Kurulu Üyesi ve EWE Enerji CEO'su Dr. Frank Quante'nin de katılımıyla düzenlenen törende, konuşmaların ardından merkezin açılış kurdelesi kesildi.
     Açılışın ardından Bursagaz Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Özden, SCADA Merkezi'nin çalışma sistemi hakkında davetlilere uygulamalı olarak sunum yaptı.
     Merkezde bulunan sistem bünyesinde oluşturulan kayıt mekanizması ile arşivleme yapılıp, tüketim aşımları ve değerlerine anlık olarak ulaşım sağlanıyor. Yük tahmini ve yük dengeleme uygulamaları için meteoroloji istasyonu kurulan merkezde, hava ve toprak sıcaklığı, rüzgar şiddeti ve yönü gibi parametreler kullanılarak, Bursa'nın gelecek dönemde tüketeceği gaz miktarının hesaplanması ve mevcut hatların maksimum verimde kullanılması sağlanacak.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir