Bursa Valisi'nden siyah incir üreticisine uyarı -Vali Harput: "Önceki yıllarda incir üreticileri…

  • Yazı boyutu
Bursa Valisi'nden siyah incir üreticisine uyarı
  -Vali Harput: "Önceki yıllarda incir üreticileri…

Bursa Valisi'nden siyah incir üreticisine uyarı -Vali Harput: "Önceki yıllarda incir üreticileri erken olgunlaşmayı teşvik eden 'Ethephon' kullanımından dolayı, kendileri ve ülkeyi bazı problemlerle karşı karşıya bırakmıştır"

Bursa Valisi Şahabettin Harput, üreticilerin yakında hasadı başlayacak olan siyah incirin olgunlaşmasını teşvik eden ilaçlar kullanmaması konusunda uyardı.
     Harput, yazılı açıklamasında, yakında hasadına başlanacak ürünün, kendine has rengi, tadı ve nefaseti ile "Bursa Siyah İnciri" olarak tescilli olduğunu belirtti.
     Türkiye siyah incir üretiminin yüzde 90'ını Bursa'nın karşıladığına dikkati çeken Harput, Bursa'nın yılda 20 bin ton civarında siyah incir ürettiğini, bunun yüzde 80'inin yaş olarak ihraç edildiğini ve yılda ülkeye 25-28 milyon dolar döviz girdisi sağlandığını bildirdi.
     Harput, siyah incirin bazı alanlarda zeytin ve bağ üretim alanları ile karışık tesis edildiğini belirterek, şunları kaydetti:
     "Zeytin ve bağ etmenlerine karşı mücadele esnasında zirai ilaç bulaşma riski vardır. İlaçlamaların, havanın rüzgarsız olduğu sabah ve akşam saatlerinde elle yapılması durumunda bulaşma riski azalır. Önceki yıllarda incir üreticileri erken olgunlaşmayı teşvik eden 'Ethephon' kullanımından dolayı, kendileri ve ülkeyi bazı problemlerle karşı karşıya bırakmıştır. İlaç yapay olgunluk sağlıyor gibi görünse de ürünün kalitesini bozuyor. Aşırı ürün olması sebebiyle fiyatları düşürüyor. Sektörün ve ülke ekonomisinin zararına neden oluyor. Bilinçsiz ve sorumsuz kişilerin ülke ekonomisine ve sektör paydaşlarına zarar vermeye hakkı yoktur."
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir