Bursa Tarım Kongresi -ZMO Genel Başkanı Dr. Tuncer: -"2002-2011 döneminde, mısır, ayçiçeği,…

  • Yazı boyutu
Bursa Tarım Kongresi
  -ZMO Genel Başkanı Dr. Tuncer:
  -"2002-2011 döneminde, mısır, ayçiçeği,…

Bursa Tarım Kongresi -ZMO Genel Başkanı Dr. Tuncer: -"2002-2011 döneminde, mısır, ayçiçeği, çeltik ve meyveler dışında bitkisel üretimde artış olmadı. Kırmızı mercimek ve tütünde de düşüş yaşandı" -"Ürün fiyatları yerinde sayarken, tarım alanlarının sürekli azaldığı bir ortamda, üretimin artması beklenemez"

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Dr. Turhan Tuncer, 2002-2011 döneminde, mısır, ayçiçeği, çeltik ve meyveler dışında bitkisel üretimde artış olmadığını, kırmızı mercimek ve tütünde ise düşüş yaşandığını belirterek, "Ürün fiyatları yerinde sayarken, tarım alanlarının sürekli azaldığı bir ortamda, üretimin artması beklenemez" dedi.
     Tuncer, "Burtarım 2012" kapsamında Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Bursa Tarım Kongresi"nin açılışında yaptığı konuşmada, Bursa'nın, tarım ve sanayi alanında ciddi atılımlar gerçekleştirdiğini, domates salçası, dondurulmuş gıda, meyve, sebze, meyve suyu, yaş meyve ve sebze üretiminde önemli bir merkez olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin 1980'den bu yana uyguladığı tarım politikaları sonucu, ot ve samanı ithal etmek zorunda kaldığını ifade eden Tuncer, "Son 10 yılda işlenen tarım alanı, 3,2 milyon hektar azalmıştır. Ürün fiyatları yerinde sayarken, tarım alanlarının sürekli azaldığı bir ortamda, üretimin artması beklenemez. 2002-2011 döneminde, mısır, ayçiçeği, çeltik ve meyveler dışında bitkisel üretimde artış olmadı. Kırmızı mercimek ve tütünde de düşüş yaşandı" diye konuştu.
     Tuncer, iklim koşulları nedeniyle birçok üründe düşüş beklediklerini belirterek, hayvancılıkta yaşanan krizin ithalat politikalarıyla aşılmaya çalışıldığını, ancak ithalatın bir çözüm olmadığını dile getirdi.
     2011'in ilk 6 aylık dönemindeki tarımsal büyüme oranının 6,8 olduğunu hatırlatan Tuncer, şöyle konuştu:
     "Bu orana göre, tarımın bir küçülme sürecine girdiği görülmektedir. Tarım sektörünün içinde bulunduğu olumsuz koşulları iyi anlatan tablo, önümüzde bulunmaktadır. 2012, Ocak-Temmuz döneminde 2,9 milyar dolar tarımsal ihracata karşılık, 4,6 milyar dolar ithalat yapılmıştır. Yılın yarısında dış ticaret açığımız 1,6 milyara ulaşmıştır."
     Açılış törenine, Bursa Vali Yardımcısı Eyüp Sabri Kartal, ZMO Bursa Şubesi Başkanı Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Filya da katıldı.
     Kongre, 29 Eylül'de sona erecek.
    
    
    

Bu haberi 244 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir