Bursa siyah incirinin ABD'ye ihracatı çalışmaları -UYMSİB Başkanı Dr. Çalı: -"Umuyorum ki uzun…

  • Yazı boyutu
Bursa siyah incirinin ABD'ye ihracatı çalışmaları
  -UYMSİB Başkanı Dr. Çalı:
  -"Umuyorum ki uzun…

Bursa siyah incirinin ABD'ye ihracatı çalışmaları -UYMSİB Başkanı Dr. Çalı: -"Umuyorum ki uzun yıllar verdiğimiz çabaların sonucu, Bursa siyah inciri ABD'li tüketicilerin sofralarında yer alacaktır"

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, "Umuyorum ki uzun yıllar verdiğimiz çabaların sonucu, Bursa siyah inciri ABD'li tüketicilerin sofralarında yer alacaktır" dedi.
     UYMSİB'den yapılan açıklamaya göre, Bursa siyah incirinin ABD'ye ihracatıyla ilgili denetimlerde bulunmak üzere Bursa'ya gelen ABD Tarım Bakanlığı yetkilileri, 5 günlük inceleme programını tamamladı.
     ABD'li yetkililer, incirin ihraç izniyle ilgili çözüm önerilerini görüşmek üzere geldikleri Bursa'da 3 gün boyunca arazide incelemelerde bulundu ve alınan karantina önlemlerini yerinde görerek üreticilerle görüştü. Yetkililer, arazideki denetimlerde Akdeniz meyve sineği tuzaklarını inceleyerek, yetiştirme teknikleri hakkında çiftçilerle görüştü.
     UYMSİB Başkanı Salih Çalı, bugüne kadar Bursa'da Akdeniz meyve sineği ile ilgili herhangi bir vakaya rastlanılmadığı hatırlatarak, diğer zararlılar için de gerekli tedbirlerin en ince ayrıntısına kadar alındığını söyledi. Çalı, gıda güvenliği ve tarım ilacı kalıntı konularına her zaman büyük önem verdiklerini, bu durumu ABD'li yetkililere de yerinde tespitlerle gösterme şansı bulduklarını dile getirdi.
     Bursa siyah incirinin ihracatta yakaladığı başarıları ABD pazarı ile taçlandırmak için yıllardır yoğun uğraş verdiklerini hatırlatan Çalı, şunları kaydetti:
     "Heyet, ünü gittikçe tüm dünyaya yayılan ve kentimizle simgeleşmiş ürünlerimizden Bursa siyah incirinin bahçeden, paketleme aşamasına hatta ABD sınırlarına girişine kadar tüm karantina şartlarının oluşturulmasını istiyor. Biz kendilerine Akdeniz meyvesi sineğinin bahçelerimizde olmadığını ilettik. Onlar da gelip yerinde görme imkanı buldular. Figer, Mevsim Gıda ve Alara Tarım gibi yaş meyve sebze ihracatı yapan firmalarımızı gezerek, paketleme tesislerinde incelemelerde bulundular. Kendilerine böcek bulaşmalarına karşı alınan önlemler anlatıldı, hijyen koşulları gösterildi. Umuyorum ki uzun yıllar verdiğimiz çabaların sonucu, Bursa siyah inciri ABD'li tüketicilerin sofralarında yer alacaktır."
     Arazideki incelemelerde, bahçelerde yere düşen meyvelerin bahçeden uzaklaştırılmayıp, ağaç altlarında öbek olarak bulundurulmasını risk olarak değerlendiren ABD Tarım Bakanlığı yetkilileri, buna rağmen belirli bir sistemde, düzenli ve disiplinli üretim teknikleriyle karşılaşmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.
     Yetkililer, tespit ettikleri bazı eksikliklere yönelik alınacak önlemler ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan istedikleri bazı bilgilerin verilmesini takiben, hazırlayacakları rapora göre Bursa siyah incirinin ABD'ye ihraç izni alabileceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir