"Bursa Siyah İncirini Koruyalım" toplantısı -UYMSİB Başkanı Çalı: "Özellikle ruhsatlı olmadığı…

  • Yazı boyutu
"Bursa Siyah İncirini Koruyalım" toplantısı 
  -UYMSİB Başkanı Çalı: "Özellikle ruhsatlı olmadığı…

"Bursa Siyah İncirini Koruyalım" toplantısı -UYMSİB Başkanı Çalı: "Özellikle ruhsatlı olmadığı halde kullanılan bir ilaç, hormon söz konusuydu. 'Ethephon' adlı bu hormon yaygın olarak kullanılır hale gelmişti. Ethephon, kullanımını sıfır düzeyine getirdik"

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, Bursa siyah incirinin korunmasına ilişkin, "Özellikle ruhsatlı olmadığı halde kullanılan bir ilaç, hormon söz konusuydu. 'Ethephon' adlı bu hormon yaygın olarak kullanılır hale gelmişti. Ethephon, kullanımını sıfır düzeyine getirdik" dedi.
     Salih Çalı, Uludağ İhracatçı Birlikleri'nde (UİB) düzenlenen "Bursa Siyah İncirini Koruyalım" konulu sektör toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Vali Şahabettin Harput'a 2010 yılı faaliyetlerinde kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkür etti.
     "Özellikle ruhsatlı olmadığı halde kullanılan bir ilaç, hormon söz konusuydu. 'Ethephon' adlı bu hormon yaygın olarak kullanılır hale gelmişti. Ethephon, kullanımını sıfır düzeyine getirdik" diyen Çalı, "Çocuğunuza yediremediğinizi başkasına yedirmeyin" sloganının telifini aldıklarını, gıda güvenliği konusunda bu ifadeyi kendilerine rehber edineceklerini söyledi.
     Çalı, Bursa'da yaklaşık 40 köyde siyah incir yetiştirildiğini belirterek, ülke genelinde turunçgiller dışında, 2009 yılı meyve ihracatında Bursa siyah incirinin 4. sırada olduğunu hatırlattı.
     2007'de 18 milyon dolar, 2008'de 24 milyon dolar, 2009'da 26 milyon dolar, 2010'da 27 milyon dolar "Bursa Siyahı İnciri" ihracatının gerçekleştirildiğini kaydeden Çalı, 2011'de ise 13 bin 600 ton üretim ile 30 milyon dolar ihracat rakamına ulaşıldığını bildirdi.
     Çalı, yaş meyve sebze ihracatında güvenilir ürün için imaj güçlendirmesi yapacaklarını belirterek, "Yaş meyve sebze ihracatında, yeni pazarlar sağlanması, üreticilere yönelik bölgesel toplantılar düzenlenmesi, 'tarım ilacı kalıntıları' konusunda düzeltici faaliyetler yapılmasını konuları üzerinde yoğunlaşacağız" dedi.
     2012'nin "domates, biber, şeftali yılı" olduğunu hatırlatan Çalı, 2013'ün de "kiraz yılı" olabileceğini bildirdi.
     Daha sonra, Salih Çalı'nın oturum başkanlığını yaptığı, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan Vural, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitki Koruma Uzmanı Dr. Kıymet S. Coşkuncu, ihracatçılar Kerim Taner (Alara Tarım Ürünleri) ve Özkan Kamiloğlu (Mevsim Gıda) ile üreticiler Süleyman Yavuz ve Nusret Çalışkan'ın konuşmacı olarak katıldığı panele geçildi.
     Toplantıya, Bursa Valisi Şahabettin Harput da katıldı.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir