"Bursa Lojistik Köyü Arama Toplantısı"

  • Yazı boyutu
"Bursa Lojistik Köyü Arama Toplantısı"

LODER Başkanı Tanyaş: "Bir il için lojistik merkez düşünülürken öncelikle ilin ve hinterlandının lojistik potansiyelinin belirlenmesi, lojistik merkezin fizibil bir şekilde yapılmasını gerektirecek bir talebin olup olmadığının saptanması gerekir"

Lojistik Derneği (LODER) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, "Bir il için lojistik merkez düşünülürken öncelikle ilin ve hinterlandının lojistik potansiyelinin belirlenmesi, lojistik merkezin fizibil bir şekilde yapılmasını gerektirecek bir talebin olup olmadığının saptanması gerekir" dedi.
     Tanyaş, Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) tarafından başlatılan "Bursa'da Lojistik Köyü Kurulması" projesi kapsamında BUSİAD Evi'nde düzenlenen "Bursa Lojistik Köyü Arama Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, lojistik merkezlerin hem taşıma türleri arasındaki dengenin sağlanmasında hem de kentsel lojistiğin önemli bir sorunu olan trafik sıkışıklığının ve enerji tüketiminin önlenmesinde düğüm noktası olduğunu söyledi.
     Lojistik merkezlerin lojistik faaliyetlerin kentlere olan sera gazı salınımını, gürültü ve trafik sıkışıklığı gibi olumsuz etkileri azalttığını belirten Tanyaş, "Bunların yanı sıra lojistik sektörünün ve firmaların ulusal ve uluslararası ölçekte rekabet edebilmesini sağlamak, ekonominin gelişmesinde katkıda bulunmak gibi olumlu etkileri bulunuyor" diye konuştu.
     Bir yerde lojistik merkez kurulması için bir takım çalışmalar yapılması gerektiğini dile getiren Tanyaş, şöyle devam etti:
     "Bir il için lojistik merkez düşünülürken öncelikle ilin ve hinterlandının lojistik potansiyelinin belirlenmesi, lojistik merkezin fizibil bir şekilde yapılmasını gerektirecek bir talebin olup olmadığının saptanması gerekir. Kurulacak merkezlerin etkin ve verimli olarak çalışması yatırımın finansal geri dönüş oranına son derece bağlıdır."
     BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Yöney ise Bursa'da lojistik köyü kurulması için çalışmalara başladıklarını anlatarak, "Son yıllarda bu konuda ülkemizde önemli çalışmalar yapılmaktadır. Kurulacak lojistik merkezlerle trafik rahatlarken, merkezler şehirlerde ekonomik ve sosyal gelişime de katkı sağlayacak, taşımacılığı da rahatlatacaktır" ifadelerini kullandı.
    
    
    


Bu haberi 320 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir