Bursa'dan dünyaya biber ihracatı

  • Yazı boyutu
Bursa'dan dünyaya biber ihracatı

UYMSİB Başkanı Dr. Çalı:"2011 yılında Türkiye genelinde 2 milyon ton biber üretildi, bu rakamın 133 bin tonu Bursa'ya ait"

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, 2011 yılında Türkiye genelinde 2 milyon ton biber üretildiğini, bu rakamın 133 bin tonunun Bursa'ya ait olduğunu bildirdi.
     Uludağ İhracatçı Birlikleri'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Bursa Valiliği tarafından Yenişehir ilçesinde düzenlenen "Yenişehir'in Yıldızı Biber" konulu panele, UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı, UYMSİB Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Şahingöz, Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil ve Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Kurt konuşmacı olarak katıldı.
     Çalı, biber üretiminin ilçe ekonomisindeki yerine dikkati çekerek, 2011 yılında Türkiye genelinde 2 milyon ton biber üretildiği, bu rakamın 133 bin tonu Bursa'ya ait. Yenişehir'den 2011 yılında 20 bin ton biber ihraç edilmiştir. Yenişehir biber acısından çok önemli bir ilçemiz. Burada üretilen biberlerin yaklaşık yüzde 20'si ile ihracat yapılıyor" dedi.
     Biber ihracatında ilk sırayı sivri biberin aldığını, dolmalık biber ve salçalık biberin en çok ihraç edilen biber çeşitleri olduğunu ifade eden Çalı, "2011 yılında 49 ülkeye biber ihracatı gerçekleştirdik. En çok ihracat yapılan ülke Almanya oldu. Avrupa Birliği'nin (AB) getirdiği zorunluluk kapsamında, ihraç edilen biberin yüzde 10'una zorunlu olarak analiz yapılıyor. Bu analiz zorunluluklarının kaldırılması için çalışıyoruz" görüşüne yer verdi.
     UYMSİB Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Şahingöz de biberi ön plana çıkarmak için el ele verip mücadele etmek gerektiğini vurgulayarak, ihracatta yaşanan en büyük sorunun ilaç kalıntısı olduğuna dikkat çekti. Şahingöz, şunları kaydetti:
     "Biberimizi ihraç ederken karşılaştığımız en büyük sıkıntılardan birisi olan biberdeki ilaç kalıntısı riskini asgariye indirmek zorundayız. Üreticilerin alın terinin paraya çevrilmesi gerekir. Üreticilerimiz zor şartlar altında ürünlerini yetiştiriyorlar. Fakat ne yazık ki tam anlamıyla emeklerinin karşılığını alamıyorlar."
     Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil ise Boğazköy Barajı'nın tam anlamıyla devreye girmesiyle çiftçilerin rahatlayacağını belirterek, "Tarımda belgeli çalışmak zorundayız. Bugün ziraat odalarımız bünyesinde kullanılan 'Çiftçi Kayıt Sistemi' gibi yaptığımız işler belgeli ve kayıtlı olursa, sıkıntı yaşandığında bizler de tahsilat konusunda üreticiye yardımcı olabilelim" dedi.
     Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Kurt, dünya genelinde biberin ana vatanı olarak Amerika'nın bilindiğini hatırlatarak, "Dünyada en iyi tütün Makedonya'da yetişir, fakat en iyi biber de Yenişehir'de yetişiyor" diye konuştu.
    
    


Bu haberi 384 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir