Bursa'daki Güney Yaka Sulama Projesi'nin sulama alanı genişledi -Güney Yaka Sulama Birliği Başkanı…

  • Yazı boyutu
Bursa'daki Güney Yaka Sulama Projesi'nin sulama alanı genişledi
  -Güney Yaka Sulama Birliği Başkanı…

Bursa'daki Güney Yaka Sulama Projesi'nin sulama alanı genişledi -Güney Yaka Sulama Birliği Başkanı Peker: -"İlave proje hazırlanıp, 50 kilometre ana hatla Orhangazi Ovası'nın da suya kavuşması sağlanacak"

Orhangazi ilçesindeki Güney Yaka Sulama Projesi'nin sulama alanı genişledi.
     Karsak köyünden Narlıca beldesine kadar olan ve yaklaşık 60 kilometrelik hat üzerinde yer alan tarım alanları ve zeytinliklerin sulanması için oluşturulan Güney Yaka Sulama Projesi'nin kapsama alanı genişletiliyor.
     Güney Yaka Sulama Birliği Başkanı olan ve aynı zamanda Sölöz Belediye Başkanlığı görevini de yürüten Ahmet Peker, yaptığı açıklamada, 1995 yılında temeli atılan, 2004 yılına kadar ancak yüzde 5'lik bölümü tamamlanabilen, bu tarihten itibaren ödenek miktarlarının artırılmasıyla sona yaklaşan Güney Yaka Sulama Projesi'nin sadece Karsak bölgesini değil, Gedelek, Çeltikçi ve Örnekköy sınırları içinde kalan ve "Orhangazi Ovası" olarak anılan alanı da suya kavuşturacağını söyledi.
     Peker, DSİ yetkilileriyle görüşmelerinin ardından, söz konusu projeye ek bir proje geliştirildiğini, ilave olarak 50 kilometrelik ana hat eklendiğini ifade ederek, "DSİ tarafından ilk etapta 50 kilometrelik ana hat için 900 ve 500'lük sulama boruları Orhangazi'ye gönderildi. Hava şartlarının el vermesi halinde ek projenin yapımı önümüzdeki günlerde başlayacak" dedi.
     Projenin, Orhangazi Ovası'na kadar uzanması noktasında DSİ ile yaptığı görüşmelerde en büyük desteği Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan gördüğünü ifade eden Peker, "Bu konuda Sayın Arınç ile AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın'a teşekkür ediyorum. Projenin Karsak ile Narlıca arasındaki bölümü zaten büyük bir tarım alanını suya kavuşturacaktı. Projeye bu ilavenin yapılmasıyla Orhangazi Ovası da suya kavuşmuş olacak. Ovadaki verim artacak" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 203 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir