Bursa'da, Ukrayna pazarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı -Konsolos Boiko: "Yabancı…

  • Yazı boyutu
Bursa'da, Ukrayna pazarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı
  -Konsolos Boiko: "Yabancı…

Bursa'da, Ukrayna pazarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı -Konsolos Boiko: "Yabancı yatırımcıların, Ukraynalı iş adamlarıyla aynı haklara sahip olması ve herhangi bir problem yaşamamaları için devlet ciddi atılımlarda bulunuyor"

Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu'ndan Konsolos Hryhorii Boiko, "Yabancı yatırımcıların, Ukraynalı iş adamlarıyla aynı haklara sahip olması ve herhangi bir problem yaşamamaları için devlet ciddi atılımlarda bulunuyor" dedi.
     Uludağ İhracatçılar Birliği'nden (UİB) yapılan açıklamaya göre, dış pazarlarda Türk ihracatçısının elini güçlendirmek amacıyla gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantılarına devam eden UİB, Karadeniz Havzası'nın önemli ülkelerinden Ukrayna pazarını masaya yatırdı.
     Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu'nun ticari ilişkilerle ilgili konsolosu Hryhorii Boiko, yaptığı sunumda, Ukrayna ekonomisinin hızla büyüyen yapısına dikkat çekerek, hem nüfus potansiyeli hem de coğrafi yakınlık bakımından Ukrayna'nın yatırım yapılabilir ülkelerin başında geldiğini söyledi.
     Bursa'nın, Türkiye'nin üretim üssü olduğunu ve bu durumu son derece önemsediklerini kaydeden Boiko, imzalanan anlaşmalarla birlikte, iki ülke arasındaki ticaretin devamlı artış eğiliminde olmasından büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.
     Yabancı yatırımcılar için uygun koşulların oluşturulmasına büyük önem verdiklerini açıklayan Boiko, "Yabancı yatırımcıların, Ukraynalı iş adamlarıyla aynı haklara sahip olması ve herhangi bir problem yaşamamaları için devlet ciddi atılımlarda bulunuyor. Bunun sonucunu, Türk firmalarının son yıllarda Ukrayna'da petrol, kimya sanayisinden gıda sanayisine ve finans sektörlerine yaptığı ciddi yatırımlardan da görmekteyiz" dedi.
     Boiko, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ticarette demir-çelik ürünleri, kereste, kimyasal ürünler, iş makineleri ve tekstil ürünlerinin başı çektiğini ifade ederek, 1 Ağustos'tan itibaren yürürlüğe giren 30 günlük vize muafiyeti uygulamasının, iki ülke arasındaki ticareti dinamik olarak artıracağını vurguladı.
     Ekonomi Bakanlığı Ukrayna Ülke Masası Sorumlusu Arda Ocak ise Türkiye ve Ukrayna ekonomilerinin rekabetçi olmaktan çok tamamlayıcı bir yapıda olduklarını kaydetti.
     Coğrafi yakınlığının yanında, iyi eğitilmiş bir iş gücüne sahip olması ve zengin yeraltı kaynakları ile Ukrayna'nın önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Ocak, "Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticari seyirde, Ukrayna'nın 2011 yılında ülkemize 4,8 milyar dolar ihracat yaptığı görülürken, bizim ihracatımız ise 1,7 milyar dolar seviyelerinde kalmış. Aleyhimize gerçekleşen 3 milyar dolarlık bir ticari dengesizlik söz konusu. Bu durumu rayına oturtabilmek için de Ukrayna'ya ihracat potansiyeli yüksek sektörler arasında, yaş meyve sebze, otomotiv yan sanayi, inşaat malzemeleri, deri mamulleri, makine ve ekipman, ambalaj, tekstil-hazır giyim, mobilya, ev tekstili, dayanıklı tüketim malları ve lojistik başta geliyor" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir