Bursa'da tarım arazilerinin sulanması -6 bin 500 dönüm araziyi sulamak için gölet yapım…

  • Yazı boyutu
Bursa'da tarım arazilerinin sulanması
  -6 bin 500 dönüm araziyi sulamak için gölet 
  yapım…

Bursa'da tarım arazilerinin sulanması -6 bin 500 dönüm araziyi sulamak için gölet yapım çalışmaları başlatıldı

Bursa'nın siyah incir, sofralık zeytin ve armut ihracatında önemli paya sahip olan Osmangazi ilçesine bağlı Ahmetbey ve Aksungur köylerindeki tarımsal sulama sorununun çözümü için çalışma başlatıldı.
     AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, DSİ 1. Bölge Müdürü Sinan Tahsin Sarıoğlu ve diğer ilgililerle bölgede inceleme yaptı.
     Şerbetçioğlu, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, çalışmaların Ahmetbey köyündeki kayalık deresi havzasında yoğunlaştığını belirterek, "Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu ile görüşerek gerekli çalışmaları başlattık. Kayalık Deresi havzasının ilk etüt raporu için gerekli incelemeyi yapmak üzere DSİ Bölge Müdürümüz başkanlığındaki heyetle bölgeye geldik. Heyetin ilk izlenimleri olumlu" dedi.
     Raporun da olumlu olması halinde göletin yapımına en kısa zamanda başlanacağını bildiren Şerbetçioğlu, "Göletin tamamlanmasıyla 6 bin 500 dönüm arazi sulanacak. Ahmetbey'den her yıl bin ton Bursa siyah inciri ihraç edilirken, mevcut yıllık 2 milyon 420 bin liralık ihracatın 4 katına çıkması hedefleniyor. Göletten Ahmetbey, Aksungur ve Gündoğdu köyleri yararlanacak. Çalışan, üreten ve ihracat yapan çiftçimizin her zaman yanındayız" diye konuştu.
     DSİ 1. Bölge Müdürü Sinan Tahsin Sarıoğlu ise bölgede zemin, depolama, yüzeysel, jeolojik ve etüt sondajlarının ardından, depolama alanı ve su potansiyelinin ölçüleceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir