Bursa'da geçen yıl 2 bin 827 yeni firma kuruldu -Açılan firmaların sektörel dağılımında inşaat ve…

  • Yazı boyutu
Bursa'da geçen yıl 2 bin 827 yeni firma kuruldu
  -Açılan firmaların sektörel dağılımında inşaat ve…

Bursa'da geçen yıl 2 bin 827 yeni firma kuruldu -Açılan firmaların sektörel dağılımında inşaat ve yapı kooperatifleri, tekstil ve konfeksiyon, gıda-tarım ve hayvancılık, hizmet sektörleri ilk sıralarda yer alıyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) "Yeni Kurulan-Kapanan Firma İstatistikleri"ne göre, geçen yıl Bursa'da 2 bin 827 firmanın kurulduğu, 919 firmanın da kapandığı bildirildi.
     BTSO'dan yapılan açıklamada, 8 Ocak 2013 itibariyle 33 bin 711 kayıtlı üye bulunan BTSO'nun "Yeni Kurulan-Kapanan Firma İstatistikleri"ne göre, 2012'de yeni kurulan firma sayısında bir önceki yıla göre yüzde 18, kapanan firma sayısında da yüzde 8 oranında düşüşün gözlendiği kaydedildi.
     Geçen yıl açılan firmaların sektörel dağılımında inşaat ve yapı kooperatifleri, tekstil ve konfeksiyon, gıda-tarım ve hayvancılık, hizmet sektörleri göze çarparken, 2012'de şirket kapanışlarının en fazla yaşandığı sektörler ise tekstil ve konfeksiyon, inşaat ve yapı kooperatifleri ile gıda-tarım ve hayvancılık sektörlerinin olduğu ifade edildi. 2012 yılında yeni kurulan firmaların statüleri incelendiğinde, bin 748 limited şirket, 710 şahıs firması, 328 anonim şirket, 39 kooperatif, 1 kamu firması ve 1 kolektif şirketin kurulduğu belirtildi.
     Bursa'da 2012'de açılan firmaların toplam sermayeleri de bir önceki yıla göre yüzde 9'luk artışla 716 milyon 561 bin lira düzeyine ulaştığı bildirilen açıklamada, yeni kurulan firmaların sermayelerine göre sektörel dağılımları incelendiğinde inşaat ve yapı kooperatiflerinin ilk sırada yer aldığı vurgulandı.
     Yeni kurulan inşaat ve yapı kooperatiflerinin toplam sermayeleri 62 milyon 479 bin lira değere ulaşırken, bunu 50 milyon 790 bin lira sermaye ile tekstil-konfeksiyon, 30 milyon 59 bin lira sermaye ile makine-metal sektörü, 22 milyon 572 bin lira sermaye ile gıda ve 10 milyon 593 bin lira sermaye ile de otomotiv ana ve yan sanayi firmalarının izlediği kaydedildi. Buna göre bir firmanın ortalama 253 bin liralık sermaye ile kurulmuş olduğu belirtilirken, bir önceki yılın sonuçlarında ise yeni kurulan firmaların ortalama sermayelerinin 192 bin lira düzeyinde olduğu aktarıldı.
    
    
    

Bu haberi 115 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir