Bursa'da açılan-kapanan firmalar -BTSO'nun yılın ilk yarısında, "Yeni Kurulan-Kapanan Firma…

  • Yazı boyutu
Bursa'da açılan-kapanan firmalar
  -BTSO'nun yılın ilk yarısında, "Yeni Kurulan-Kapanan 
  Firma…

Bursa'da açılan-kapanan firmalar -BTSO'nun yılın ilk yarısında, "Yeni Kurulan-Kapanan Firma İstatistikleri"ne göre, kentte bin 576 firma kurulurken, 427 firma ticari faaliyetine son verdi -BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez: "Avrupa'daki kriz kaynaklı düşük ihracat performansımıza rağmen Bursa olarak ülke ortalamasından daha iyi bir performansımız olduğunu söylemek mümkün"

Bursa'da yılın ilk yarısında bin 576 firma kurulurken, 427 firmanın ticari faaliyetine son verdiği bildirildi.
     Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'ndan (BTSO) yapılan yazılı açıklamaya göre, Bursa'da yılın ilk 6 ayında yeni açılan şirket sayısı, 2011'in aynı dönemine kıyasla yüzde 20, kapanan şirket sayısı da yüzde 15 azaldı. Bu sonuçla, ocak-haziran döneminde Bursa'da bin 576 yeni şirket kuruldu, 427 şirket ise kapandı. Kentte bir önceki yılın aynı döneminde bin 964 firma kurulmuş, 504 firma ise kapanmıştı.
     2012'nin ilk yarısında açılan firmaların sektörel dağılımında sırasıyla, inşaat ve yapı kooperatifleri, tekstil ve konfeksiyon, gıda-tarım ve hayvancılık ile makine-metal sanayi sektörleri göze çarpıyor. Aynı dönemde şirket kapanışlarının en fazla yaşandığı sektörler ise tekstil ve konfeksiyon, inşaat ve yapı kooperatifleri ile gıda-tarım ve hayvancılık sektörü oldu.
     İlk 6 ayda kurulan bin 576 yeni firmanın 961'i yüzde 61'lik payla limited şirket statüsünde. Bunu, 423 ile şahıs firması, 164 ile anonim şirket, 26 ile kooperatif izledi. Aynı dönemde birer kollektif ve kamu firması kuruldu.
     Bursa'da yılın ilk yarısında açılan firmaların toplam sermayeleri ise 569 milyon 431 bin TL olarak gerçekleşti.
     Bu dönemde, inşaat ve yapı kooperatiflerinin sermaye toplamları 39 milyon 594 bin TL'ye ulaşırken, makine ve metal sanayi şirketlerinin toplam sermayeleri 21 milyon 89 bin TL'ye, tekstil-konfeksiyon sektöründeki firmaların sermayeleri 20 milyon 585 bin TL'ye, gıda-tarım ve hayvancılık şirketlerinin sermayeleri 14 milyon 651 bin TL'ye ve otomotiv ana ve yan sanayi firmalarının sermayeleri ise 8 milyon 279 bin TL'ye ulaştı.
     Kapanan şirketlerin ortalama ömürleri ise 2008'de 8 iken, 2009'da 7,70'e, 2010'da 7,50'ye düşmüş, 2011'de 7,80'e yükselmişti. Bu rakam, dünyada ise 12,5 düzeyinde.
     BTSO'nun, 11 Temmuz 2012 tarihi itibarıyla 32 bin 973 kayıtlı üyesi bulunuyor.
    
     -"Ülke ortalamasından iyi performans"-
    
     BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, ekonomide geçen yılın son çeyreğinde başlayan yumuşak inişin, açılan-kapanan şirket istatistiklerine de yansıdığını belirtti.
     Bursa'da bu yılın ilk 6 ayında açılan şirket sayısının yüzde 20 azaldığını, buna karşılık kapanan şirket sayısının da yüzde 15 düştüğünü hatırlatan Sönmez, şunları kaydetti:
     "Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından tutulan ülke genelindeki istatistiklere göre bu yılın ilk 5 ayında ülke genelinde açılan şirket sayısı yüzde 24,1 azaldı. Aynı şekilde ülke genelinde kapanan şirket sayısı yüzde 3,5 geriledi. Türkiye geneliyle kıyaslarsak, Avrupa'daki kriz kaynaklı düşük ihracat performansımıza rağmen Bursa olarak ülke ortalamasından daha iyi bir performansımız olduğunu söylemek mümkün. Çünkü Bursalılar girişimciliği bir hayat felsefesi olarak algılıyor."
     Sönmez, bu yıl açılan-kapanan şirket istatistiklerini yorumlarken, yeni Türk Ticaret Kanunu'nun muhtemel etkilerini de dikkate almak gerektiğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 301 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir