Bursa'da 5 sektörel fuarın açılış töreni -Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Parseker:…

  • Yazı boyutu
Bursa'da 5 sektörel fuarın açılış töreni
  -Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Parseker:…

Bursa'da 5 sektörel fuarın açılış töreni -Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Parseker: -"Uluslararası Fuarlar Birliği'nin verilerine göre son 5 yılda fuar alanlarında Asya Pasifik yönünde müthiş bir gelişme söz konusu. Ülkemizde artan fuar sayıları da umut verici"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhan Parseker, Uluslararası Fuarlar Birliği'nin verilerine göre son 5 yılda fuar alanlarında Asya Pasifik yönünde müthiş bir gelişme söz konusu olduğunu belirterek, "Ülkemizde artan fuar sayıları da umut verici" dedi.
     Bursa Uluslarası Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Bursa 10. Uluslararası Elektrik, Elektronik Otomasyon, Aydınlatma ve İletişim, Bursa Metal İşleme Teknolojileri, Bursa Sac İşleme Teknolojileri, Bursa 3. Hırdavat ve İş Güvenliği ile Endüstriyel Su Teknolojileri fuarları kapılarını ziyaretçilere açtı.
     İlhan Parseker, açılış töreninde yaptığı konuşmada, 2023 vizyonu çerçevesinde konulan 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılmasında, AR-GE çalışmalarının, katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesinin ve bu tip fuarların açılmasının önemli olduğunu söyledi. Parseker, 2023 hedeflerine, sanayi dönüşümüne AR-GE'nin eklenmemesi durumunda ulaşılmayacağını belirterek, şöyle konuştu:
     "Uluslararası Fuarlar Birliği'nin verilerine göre son 5 yılda fuar alanlarında Asya Pasifik yönünde müthiş bir gelişme söz konusu. 2006 yılına göre 2011'de dünyada düzenlenen fuar sayısında, Avrupa'nın payı yüzde 50'lerden yüzde 48'lere düşmüş durumda. Kuzey Amerika'nın payı ise yüzde 26'dan yüzde 24'e azalmış. Buna karşılık başta Çin olmak üzere Pasifik ülkelerinin fuarcılık sektöründen aldığı pay, yüzde 16'dan 20'ye yükseliyor. Asya Pasifik'te müthiş bir kalkınma var. Ülkemizde artan fuar sayıları da umut verici. Beş önemli sektörel fuarın aynı anda açılması önemi gösteriyor. Ancak daha iyi ve önemli hedefler ortaya koymalıyız. Dünya nüfusundan ve fuarcılıktan yüzde 1 pay alıyoruz. Ama iddiamızı yükseltmeliyiz. Türkiye'de 434 bin metrekarelik fuar alanı bulunuyor. 2006'dan bu yana yüzde 25 artış var. Yeterli kapasitede kaliteli alana sahip oldukça, girişimci firmalarla el ele verdikçe, yerel ve uluslararası fuar organizasyonları bu yatırımların karşılığı olacaktır."
     Fuarların düzenleyicisi olan TÜYAP Fuarcılık Bursa Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise fuarların içerik olarak imalat sanayinin tüm gereksinimlerine cevap verecek şekilde hazırlandığını bildirdi.
     Her alanı, ihtisas konusuna göre ayırarak ziyaretçilerin fuarı daha verimli ziyaret etmesini sağladıklarını dile getiren Ersözlü, "Üretimin her aşaması bu fuarlarda yer aldı. Türkiye'de ilk kez yapılan Endüstriyel Su Teknolojileri fuarı da burada yerini aldı. Bu 5 fuarımızdan uluslararası nitelikte olanlara bu yıl 22 ülkeden 344 firma 816 marka ile katılıyor. 40 bine yakın profesyonelin fuarlarımıza gelmesini bekliyoruz. Yurt içinden de üretimin yoğun olduğu 46 şehirden misafirlerimiz olacak" diye konuştu.
     Konuşmaların ardından açılışları yapılan fuarlar, 9 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek.
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir