Bursa'da 5 bin 600 öğrenciye güvenli gıda eğitimi -MÜSİAD Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Çepni:…

  • Yazı boyutu
Bursa'da 5 bin 600 öğrenciye güvenli gıda eğitimi
  -MÜSİAD Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Çepni:…

Bursa'da 5 bin 600 öğrenciye güvenli gıda eğitimi -MÜSİAD Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Çepni: -"Güvenli gıda tüketebilmek için güvenli gıda üretmek şarttır. Hükümetler tarafından kurulmuş yasal otoritelerin görevi, halkı güvenli olmayan gıdadan korumaktır"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çepni, "Güvenli gıda tüketebilmek için güvenli gıda üretmek şarttır. Hükümetler tarafından kurulmuş yasal otoritelerin görevi, halkı güvenli olmayan gıdadan korumaktır" dedi.
     Çepni, Şubat ayında başlatılan ve Bursa'da yaklaşık 40 ilköğretim okulunda 5 bin 600 öğrencinin katılımıyla hayata geçirilen "Bilinçli Gıda Satın Alma ve Tüketimi" seminerler dizisinin kapanışında yaptığı konuşmada, insan hayatının sağlıklı bir şekilde devam etmesinin, her şeyden önce yeterli ve dengeli gıda alınmasına bağlı olduğunu söyledi.
     Bu anlamda insanın yaşaması, fiziksel ve zihinsel gelişimini sürdürmesi için yeterli miktarda gıdayı güvenli bir şekilde alabilmesinin temel insan hakları sorunu olarak ele alınması gerektiğini vurgulayan Çepni, şöyle konuştu:
     "Güvenli gıda maddesi elde etmenin ön koşulu, güvenli ham madde sağlanmasıdır. Bu bağlamda güvenli gıda maddeleri üretebilmek için öncelikle asgari sağlık, hijyenik ve teknik koşullara sahip işletmelerde üretim yapılması gerekir. Özellikle 'fast food' tipi gıdaların çoğunlukla çocuk ve gençler tarafından tercih edilmesi, yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenme sorununu akla getirmektedir. Güvenli gıda tüketebilmek için güvenli gıda üretmek şarttır. Hükümetler tarafından kurulmuş yasal otoritelerin görevi, halkı güvenli olmayan gıdadan korumaktır."
     Devletin, vatandaşlarına daima yeterli miktarda ve çeşitlilikte gıda sağlamakla yükümlü olduğunu ifade eden Çepni, "Sağlanan gıdalar, toplumun alım gücüne uygun, insan sağlığını hiçbir şekilde tehdit etmeyecek nitelikte ve kalitede olmak zorundadır. Toplumun güvenli ve kaliteli gıda tüketmesi hedefinin gerçekleştirilmesi için devletin var olan denetim ve kontrol mekanizmasının sürdürülebilir ve daha etkin hale getirilmesi gerekir" dedi.
     Seminerler kapsamında düzenlenen kompozisyon yarışmasında, birinciliği Sadi Etkeser İlköğretim Okulu'ndan Ömer Oğuz Akdeniz, ikinciliği Setbaşı İlköğretim Okulu'ndan Ece Erdinç ve üçüncülüğü Fethiye Dörtçelik İlköğretim Okulu'ndan Rümeysa Taşovalı kazandı. Dereceye giren öğrencilere, çeşitli ödüller verildi.
     Törene, Vali Yardımcısı Hüseyin Eren, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, İl Sağlık Müdürü Özcan Akan ve davetliler katıldı.
    
    
    

Bu haberi 191 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir