Burgan Bank Grubu, Burgan Bank markasıyla Türkiye'de -Burgan Bank Grubu CEO'su Eduardo Eguren:…

  • Yazı boyutu
Burgan Bank Grubu, Burgan Bank markasıyla Türkiye'de
     -Burgan Bank Grubu CEO'su Eduardo Eguren:…

Burgan Bank Grubu, Burgan Bank markasıyla Türkiye'de -Burgan Bank Grubu CEO'su Eduardo Eguren: -"Türkiye'de iş yapmak bizim için büyük bir fırsat olacak. Türkiye'de başarılı olursak bölgede de başarılı oluruz" -Burgan Bank Genel Müdürü Mehmet Sönmez: -"Bu yıl sonunu bilanço büyüklüğünde 6,5 milyar lira, kredi büyüklüğünde 4,6 milyar lira ve mevduat büyüklüğünde 3,7 milyar lira ile tamamlamak istiyoruz"

Burgan Bank Grubu, bugün itibariyle Burgan Bank markasıyla Türkiye'de faaliyete başladı.
     2012 yılı aralık ayında Eurobank Tekfen hisselerini satın alarak bankanın yüzde 99,26'sına sahip olan Burgan Bank Grubu, bölgesel markasının sınırlarını Türkiye ile genişletiyor. Türkiye'de markasını Burgan Bank olarak açıklayan Burgan Bank Grubu, Türkiye yatırımı ile bölgesel genişleme hedefini sürdürüyor.
     Burgan Bank Grubu'nun Eurobank Tekfen'i satın almasının ardından bugün düzenlenen toplantı ile yeni marka duyuruldu.
     Toplantıda konuşan Burgan Bank Grubu üst Yöneticisi (CEO) Eduardo Eguren, "Markamızı Türkiye piyasasına taşımak, Burgan Bank'ın bölgesel bir bankacılık grubu oluşturma stratejisi açısından önemli bir kilometre taşına işaret etmektedir. Hedefimiz, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki iştirak ağımız ile müşterilerimize güçlü finansal çözümler sunmaktır. Bugüne dek birçok ödüle layık görülen Burgan Bank markasının coğrafi olarak yayılışı; genişlemeyi, yetkinliklerimizi artırmayı ve varlığımızı güçlendirmeyi hedefleyen stratejimizin doğal bir parçasıdır" diye konuştu.
     Eguren, Türkiye ekonomisinin bölgenin üçte birini temsil ettiğini ve Türkiye'nin bölgede hızı belirleyen bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Burada iş yapmak bizim için büyük bir fırsat olacak. Türkiye'de başarılı olursak bölgede de başarılı oluruz" dedi.
     Kuveyt'in en genç bankası olduklarını belirten Eguren, alınan bir kararla birlikte bölgede büyüme stratejisine girdiklerini dile getirerek, "Biz uzun vadeli iş teklifleri ile ilgileniyoruz. Müşterilerimizin uzun vadeli olmasını istiyoruz. Amacımız sadece ticaret değil, yatırım bankacılığı değil. Yatırım bankacılığında bir hata yok ama biz sadece bundan ibaret olmak istemiyoruz. Her bir iştirakimiz yüksek düzeyde bir özerklikle yönetilmektedir" ifadelerini kullandı.
     Eguren, Türkiye'nin hep ilgilerini çeken ve kendileri için hep bir numara bir ülke olduğunu belirterek, "Türkiye'de dört temel hedeften bahsedebiliriz. Bu bizim tercih ettiğimiz bir operasyondu. Boyut olarak en küçük ama kalite olarak en yüksek düzeydeydi" dedi.
    
     -2013 yıl sonunu beklentileri...-
    
     Burgan Bank Genel Müdürü Mehmet Sönmez ise Burgan Bank'ın, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde faaliyet gösteren Kuveyt merkezli Burgan Bank Grubu'nun bir iştiraki olduğunu belirtti.
     Sönmez, şunları kaydetti:
     "Banka, Grubun Ürdün, Irak, Tunus ve Cezayir ile kurduğu sinerjiden ve Türkiye'nin jeopolitik konumu ile ekonomik büyüme potansiyelinden güç alacaktır. Burgan Bank Grubu'nun yer aldığı ülkeler ile Türkiye'nin ticareti, son 5 yılda yüzde 55 artış göstererek, 13,1 milyar doları ihracat olmak üzere toplam 14,7 milyar dolara yükselmiştir. Burgan Bank olarak, bu coğrafyadaki ticaretin finansmanındaki hacmimizin artacağına inanıyoruz. Burgan Bank'ın 35 yıllık deneyimi ve desteği ile stratejik hedeflerimize odaklanacağız."
     Sönmez, yasal değişikliklerin tamamlanmasıyla birlikte bugünden itibaren bankanın unvanının Burgan Bank olduğunu ifade ederek, "Bankanın iştirakleri olan EFG İstanbul Menkul Kıymetler ve EFG Finansal Kiralama şirketlerinin unvanlarını ise Burgan Yatırım Menkul Kıymetler ve Burgan Finansal Kiralama olarak değişmiştir. Yeni kurduğumuz portföy şirketimizin unvanı da Burgan Portföy oldu" dedi.
     "Gücün merkezindesiniz" sloganıyla faaliyetlerini sürdüreceklerini belirten Sönmez, yeni logolarının yüzükten esinlenerek hazırlandığını, yüzüğün birlikteliğin sembolü olduğunu, yüzüğün altındaki turuncu noktanın enerji ve güneşi simgelediğini söyledi.
     Bu yıl mevcut şubelerinin verimliliğin artıracaklarını söyleyen Sönmez, "Ağırlıklı ticari bankacılık, KOBİ bankacılığı ve üst bireysel segmentlere yönelik bankacılık anlayışıyla devam edeceğiz. Bu yıl sonunu bilanço büyüklüğünde 6,5 milyar lira, kredi büyüklüğünde 4,6 milyar lira ve mevduat büyüklüğünde 3,7 milyar lira ile tamamlamak istiyoruz" dedi.
    
     -"2013'te kredi büyümesi yüzde 20'ye yakın olur"
    
     Toplantı sonrası soruları yanıtlayan Eguren, Türkiye'deki iştiraklerinin yeni grubun yüzde 15'lik kısmını temsil ettiğini belirterek, "Burgan Bank'a ihtiyacı olduğu ölçüde kaynak aktaracağız. Daha önce görüşmelerimizde 500 milyon dolar aktaracağımızı belirtmiştik. Bunlar sadece rakamlar, en baştan itibaren bizim planımız iştirakimizi büyütmektir. Sermayeyi artırmak gerekirse bunu vereceğiz" dedi.
     Diğer ülkedeki iştirakleri ilgili risklere de değinen Eguren, Cezayir, Tunus, Ürdün ve Irak'ta herhangi bir sıkıntı olmadığını belirterek, "Irak henüz izole durumda. Irak'ta ödemelerini nakit yapabilen tek bankayız. Büyük bankalar bizimle ortaklık kurak için sıraya girmiş durumda" dedi.
     Eguren, doğru fırsatı buldukları zaman, kredi kartları ile ilgili bir şirket satın alabileceklerini ve inorganik büyüme yapabileceklerini sözlerine ekledi.
     Sönmez ise, 2013 yılında bankacılık sektörü beklentileriyle ilgili şunları söyledi:
     "Burgan Bank 2013 yılında şube açacaktır. Kredilerde ise sektörün üzerinde bir kredi büyümesi gerçekleştireceğiz. Ülkemizin makroekonomik büyüklükleri dikkate alındığında kredi büyümesi yüzde 20'ye yakın büyüyecektir. Yüzde 17,18 olur bunlar birbirine yakın büyümelerdir."
    
     -Burgan Bank Grubu-
    
     Burgan Bank Grubu hakkında şu bilgiler verildi:
     "Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin en büyük holding gruplarından biri olan Kuwait Projects Company'nin KIPCO Grubu'nun bir iştiraki olan ve 1977 yılında Kuveyt'te kurulan Burgan Bank Grubu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika-da faaliyet gösteren bölgesel bir lider konumundadır. Burgan Bank Grubu, Kuveyt dışında çoğunluk hissesine sahip olduğu Cezayir (Gulf Bank Algeria), Irak (Bank of Baghdad), Ürdün (Jordan Kuwait Bank), Tunus'ta (Tunis International Bank) ve Türkiye'de Burgan Bank olarak faaliyet göstermektedir.
     1977 yılında kurulan ve Kuveyt merkezli en genç ticari banka olma özelliği taşıyan Burgan Bank, kurumsal bankacılığa ve finansal kuruluşlara odaklı hizmet sunmaktadır. Banka aynı zamanda büyüme sürecinde olan özel ve perakende bankacılık müşteri portföyüyle öne çıkmaktadır.
     Burgan Bank Grubu olarak anılan banka genişleyen gelir yapısı, farklı fonlama kaynakları ve güçlü sermaye yapısıyla yıllar içinde sürekli olarak performansını geliştirmesiyle dikkat çekmektedir. Yüksek teknoloji ile etkin hizmetler sunan Burgan Bank, ulusal pazarının yanı sıra Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde de sektöre yön veren bir hizmet sağlayıcıdır."
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir