Bulgaristan-Rusya gerginliği

  • Yazı boyutu
Bulgaristan-Rusya gerginliği

Başbakan Yardımcısı Dyankov:"(Rusya'nın açtığı tazminat davası) Rus tarafı davayı kaybedecek"Enerji Bakanı Dobrev:"Ruslar hiç bir tazminat görmeyecek, tersine bize tazminat ödeyecek"

Bulgaristan hükümeti tarafından iptal edilen Belene Nükleer Santral projesine ilişkin Rusya'nın 1 milyar dolarlık tazminat davası açması Bulgar politikacıların tepkisine neden oldu.
     Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı Simeon Dyankov, BGNES ajansına, inşaatı iptal edilen Belene Nükleer Santraliyle ilgili Rus "Atomstroyeksport" (ACE) şirketinin açtırdığı tazminat davasına ilişkin açıklamalarda bulundu.
     Dyankov, Rus tarafının davayı kaybedeceğini öne sürerek, "Ruslardan korkmadığımızı daha önce kanıtladık. Ne (Rusların) şirketleri ne de enerji devlerinden korkumuz var. Gerekirse onları yine pataklarız" diye konuştu.
     Bulgar hükümetinin avukatlarının son derece iyi ve hazırlıklı olduklarını ifade eden Dyankov, "Ekibim Enerji Bakanı Delyan Dobrev'in ekibiyle uyum içinde çalışıyor. Onların (Rusların) hiç bir şansı yok" dedi.
     Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Delyan Dobrev de BTV özel TV kanalına yaptığı açıklamada, "Ruslar hiç bir tazminat görmeyecek, tersine bize tazminat ödeyecekler. Rus tarafı şimdiye kadar birçok davayı kaybetti. Bizimle mücadele ederse, bir dava daha kaybedecek. Biz başından beri 'B, hatta C planı' için hazırız" dedi. Dobrev, Bulgaristan'ın Rusya'ya hiç bir tazminat ödeme niyeti olmadığını vurguladı.
     Bakan Dobrev, 2006-2009 döneminde iktidarda olan eski hükümetlerin santral projesine büyük zarar verdiğini, 2 milyar avro değerinde Rusya'dan alınan bir nükleer reaktörün yine Rusya'ya hurda metal parasına geri satıldığını bildirdi.
     Başbakan Boyko Borisov hükümetinin getirdiği öneri üzerine, Parlamento, 28 Mart 2012 tarihinde aldığı kararla Belene projesinden tamamen vazgeçilmişti.
    
    
    


Bu haberi 411 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir