Bulgaristan Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Dobrev: "Bulgaristan'ın sektörde başlıca stratejik…

  • Yazı boyutu
Bulgaristan Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Dobrev: 
  "Bulgaristan'ın sektörde başlıca stratejik…

Bulgaristan Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Dobrev: "Bulgaristan'ın sektörde başlıca stratejik hedefleri yerel gaz teminini geliştirmek ve gaz ithalat kaynaklarını çeşitlendirmek olacak"

Bulgaristan Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Delyan Dobrev, "Bulgaristan'ın sektörde başlıca stratejik hedefleri yerel gaz teminini geliştirmek ve gaz ithalat kaynaklarını çeşitlendirmek olacak" dedi.
     Başkent Sofya'da düzenlenen Bölgesel Doğalgaz Konferansı'nda konuşan Bakan Dobrev, Bulgaristan'ın Karadeniz karasularında "Han Asparuh" olarak adlandırılan bölgede, uluslararası üçlü bir konsorsiyumun yaptığı araştırmaların sürdüğünü söyledi. Dobrev, "Teres" olarak adlandırılan diğer bir bölgede petrol ve doğalgaz arama ihalesi için iki Avrupa ve bir ABD firmasının başvuru yaptığını bildirdi.
     Dobrev, Bulgaristan'a milyonlarca avro değerinde yatırım yapan ve yapmaya devam edecek bu şirketlerin sürdürdükleri aramaların sonuçlarına umutla bakıldığını, Karadeniz altındaki doğalgaz yatakların ülkenin yıllar boyunca ihtiyaçlarını karşılayabileceklerine inandığını kaydetti.
     Bulgaristan'ın tüm Karadeniz karasularında aramaların süreceğini belirten Dobrev, "Yerel gaz ikmallerinin bedelinin ithal edilen gazdan yüzde 35 oranında daha ucuz olmasını bekliyoruz" diye konuştu.
     Bakan Dobrev, Şahdeniz 2 konsorsiyumun haziran ayına dek Güney Akım - TAB (Yunanistan - İtalya) ile Batı NABUCCO (Bulgaristan - Romanya - Macaristan - Avusturya) arasında tercih yaparak, bu iki proje arasında vereceği teşvik seçimini yapacağını açıkladı. Dobrev, Bulgaristan'ın NABUCCO projesini tercih ettiğine işaret etti.
     Karadeniz'de 5-6 bin metre derinliğine dek sondaj yapan araştırmacıların çalışmalarını başarı ile sonuçlandırmaları durumunda Bulgaristan'ın başta Rusya olmak üzere, dış ülkelere olan bağımlılığını azaltması bekleniyor.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir