Bulgaristan, Arap alacaklarının peşine düştü

  • Yazı boyutu
Bulgaristan, Arap alacaklarının peşine düştü

Bulgaristan, Arap ülkelerindeki alacaklarının peşine düştü.Cezayir, Bulgaristan'a 14,3 milyon dolarlık borcunun tamamını ödedi

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Simeon Dyankov, Cezayir-in Bulgaristan-a olan 14,3 milyon dolarlık dış borcunun tamamını ödediğini bildirdi.
     Dyankov, yaptığı açıklamada Cezayir-in 1993'de Bulgaristan-a olan borcunun toplam bedeli 9,5 milyon dolar olduğunu, ancak aradan geçen zamanla biriken faizi ile birlikte 14,3 milyon dolara ulaştığını söyledi. Bulgaristan ile Cezayir arasındaki borç ödemelerine ilişkin bir protokolün geçen hafta imzaladığını belirten Dyankov, -Ödemenin yapılmasını beklerken bugün paranın Maliye Bakanlığı-nın hesabına yatırıldığını gördük- dedi.
     Cezayir-in dış borç ödemesinin "örnek teşkil ettiği"ni belirten Dyankov, -Yeni tarihimizde, ilk kez tek kuruş kaybetmeden faizi ile birlikte bize ödenen bir borcun parasının tamamını görmüş olduk- diye konuştu.
     Bakan Dyankov, eski hükümetin Libya-nın Bulgaristan-a olan 300 milyon dolarlık borcunu "hiçe saydığı"nı öne sürerek, -Biz 'unutulmuş' gibi görünen o borcumuzun ödemesini de talep edeceğiz- ifadesi kullandı.
     Dyankov, "hükümeti demokratik olmayan" Küba ile görüşmelerin zor olduğunu söyleyerek, -Küba-dan alacağımız 300 milyon dolarlık bir borcumuz var- dedi.
     Verilen bilgiye göre Bulgaristan bugüne kadar Irak-ın 1,3 milyar dolarlık borcunun sadece 200 milyonunu alabildi. Maliye Bakanlığı Bulgaristan'a borçlu olan, Mozambik ve Angola gibi en az 6 Ortadoğu ülkesi ile ödeme konusunda görüşmelerini sürdürüyor.
    
    
    


Bu haberi 211 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir