Buğdaya cepten takip -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yürüttüğü projeyle, çiftçiler,…

  • Yazı boyutu
Buğdaya cepten takip
  -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yürüttüğü projeyle, 
  çiftçiler,…

Buğdaya cepten takip -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yürüttüğü projeyle, çiftçiler, buğdayın en büyük düşmanı olarak gösterilen pas hastalığını, erken uyarı sistemi sayesinde cep mesajıyla öğrenecek

Çiftçiler, buğdayın en büyük düşmanı olarak gösterilen pas hastalığını, erken uyarı sistemi sayesinde cep mesajıyla öğrenecek.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlık, buğdayda verim ve kalite kaybının önüne geçmek için erken uyarı sistemine geçecek.
     Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında, İç Anadolu Bölgesi pilot bölge seçildi. İki yıl sürecek pilot uygulama Ankara, Konya, Kayseri, Eskişehir ve Sivas illerinde toplam 25 ilçede başlatıldı.
     Öncelikle uygulamada yer alacak teknik personele eğitim verildi. Bölgeye projenin teknik altyapısını oluşturacak telefon sistemi kuruldu.
     Sistem sayesinde bölgede yer alan operatörler, pas hastalığının gelişimini takip edip, hazırlanan programa haftada iki kez SMS gönderiyor.
    
     -İki yıl sonra Türkiye geneline yaygınlaştırılacak-
    
     Operatörlerden gelen kısa mesajlarla hastalığın şiddeti, merkezde haritalandırılıyor. Hastalık gelişimi ile ilgili tedbir alınması gerektiğinde ilgili kişilere sistem tarafından anlık olarak SMS veya elektronik posta ile bilgilendirme yapılıyor. Pilot uygulama gelecek yıl da devam edecek. İki yıl sürecek pilot uygulama sonunda elde edilecek veriler, farklı ürünleri de içine alarak Türkiye genelinde uygulanacak.
     Pas hastalıkları uzmanlarca buğday üretim alanlarında verim ve kalite kayıplarına yol açan en önemli hastalık olarak gösteriliyor. Pas hastalığının etkin olduğu yıllarda verim ve kalite kaybına neden olabiliyor. Hastalık rüzgarla geniş alanlara yayılarak uygun iklim koşullarında hızlı bir şekilde yayılabiliyor. Bu hastalıkla mücadelede hastalığın izlenmesi ve en uygun zamanda gerekli mücadelenin gerçekleştirilmesi büyük önem taşıyor. Projeyle birlikte oluşturulan erken uyarı sistemi sayesinde çiftçiler zamanında uyarılacak. Böylece hastalığın geniş alanlara yayılması önlenecek.
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir