Bu yılın ilk 5 ayında İstanbul otellerinin doluluk oranı arttı

  • Yazı boyutu
Bu yılın ilk 5 ayında İstanbul otellerinin doluluk oranı arttı

Bu yılın ilk 5 ayında İstanbul otellerinin doluluk oranı arttı

Bu yılın ilk 5 ayında İstanbul otellerinin doluluk oranları arttı, fiyatları azaldı.
     Konaklama Sektörü Veri Analiz ve Değerlendirme Şirketi STR Global Raporu'nun ocak-mayıs dönemi sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı.
     Dünya genelinde 145 bin kurum, 45 bin otel ve 5,5 milyon otel odasının performansını takip ederek küresel otel sektörüne enformasyon sağlayan STR Global tarafından sunulan "Star Programı" ile işletmeler günlük, aylık ve yıllık doluluk oranlarını, günlük ortalama oda fiyatı ve gelirlerini analiz ederek geçmişe yönelik performans raporları alabiliyor.
     STR Global tarafından ağırlıklı beş yıldızlı ve sisteme üye olan otellerden elde edilen veriler neticesinde İstanbul'da mayıs ayı sonuçlarına göre, Mayıs 2012'de İstanbul otellerinin doluluk oranları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,4 artarak yüzde 80,05 oldu. Aynı dönemdeki günlük satılan oda bedeli ortalama 422,74 lira olarak gerçekleşti. Bu, 2011'e göre yüzde 8,4'lik düşüşü gösterdi.
     Toplam oda sayısı üzerinden oda başı elde edilen gelirlerde ise geçen yıla oranla yüzde 4,4'lik bir düşüş yaşandı ve oda başı elde edilen gelir 340,37 lira olarak ölçüldü.
     2012 yılbaşından mayıs sonuna kadar geçen sürede ise doluluk oranı yüzde 71,1'e ortalama günlük satılan oda bedeli 341,96 liraya gerilerken, oda başı elde edilen gelir ise 243,09 liraya yükseldi.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir