Bu yıl siber tatbikatta gerçek saldırı yapılacak -BTK ile TÜBİTAK tarafından yürütülen ve kamu ile…

  • Yazı boyutu
Bu yıl siber tatbikatta gerçek saldırı yapılacak
  -BTK ile TÜBİTAK tarafından yürütülen ve kamu ile…

Bu yıl siber tatbikatta gerçek saldırı yapılacak -BTK ile TÜBİTAK tarafından yürütülen ve kamu ile özel sektör kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla 2. Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı'nın hazırlık çalışmaları başladı -Bu yıl 100'ün üzerinde kurum ve kuruluşun davet edildiği tatbikatta yazılı senaryoların yanında gerçek saldırılar da uygulanacak

Siber saldırılara karşı önlem alınması amacıyla 2012 yılı sonunda gerçekleştirilmesi planlanan 2. Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı'nın hazırlık çalışmaları başladı.
     Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından birlikte yürütülen 2. Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı'na katılmak üzere davet edilen kamu ve özel sektör kuruluşlarının temsilcileriyle toplantı yapıldı.
     TÜBİTAK Feza Gürsey Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantının açılışında BTK Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Sacid Sarıkaya ve TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü Müdürü Hayrettin Bahşi birer konuşma yaptı.
     Toplantıda, TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü Uzmanı Ünal Tatar tarafından tatbikatın nasıl yapılacağı ve katılımcılardan neler beklendiğine ilişkin bir sunum gerçekleştirilerek toplantıya katılan kuruluşların temsilcilerinin görüşleri alındı.
     Geçen yıl 41 katılımcı kuruluş ile yapılan Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı'na bu yıl 100'ün üzerinde kurum ve kuruluş davet edildi.
     Bu yıl yapılması planlanan tatbikatta yazılı senaryoların yanında gerçek saldırılar da uygulanacak. Kurumların hem kurum içi hem de kurumlar arası koordinasyon yetenekleri test edilmeye çalışılacak.
     Tatbikata katılımcı kuruluşların bilgi işlem birimlerinin yanı sıra hukuk ve iletişim birimlerinden de personel katılacak.
     Tatbikat ile kuruluşların bilgi ve iletişim sistemlerinin güçlendirilmesi, siber güvenlik konusundaki farkındalığın arttırılması, kurumlar arasındaki iletişim ve işbirliğinin geliştirilmesi hedefleniyor.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir