Bu yıl Afrika'ya seferlerde artış bekleniyor -SHGM: -"2013 yılında havayolu işletmelerinin…

  • Yazı boyutu
Bu yıl Afrika'ya seferlerde artış bekleniyor
  -SHGM: 
  -"2013 yılında havayolu işletmelerinin…

Bu yıl Afrika'ya seferlerde artış bekleniyor -SHGM: -"2013 yılında havayolu işletmelerinin Afrika'da yeni hatları uçuşa açması ve mevcut sefer sayılarında önemli artış yaşanması bekleniyor"

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), 2013 yılında havayolu işletmelerinin Afrika'da yeni hatları uçuşa açması ve mevcut sefer sayılarında önemli artış yaşanmasının beklendiğini bildirdi.
     SHGM'den yapılan yazılı açıklamada, Afrika ülkeleri ile havayolu bağlantısının kurulması ve doğrudan seferlerin başlatılması ile Türkiye'nin dış hat yolcu sayısındaki artışta Afrika'nın ilk sıraya yerleştiği belirtildi.
     Açıklamada, SHGM tarafından uçuş ağının geliştirilmesi amacıyla imzalanan ikili havacılık anlaşmaları kapsamında Afrika'da uçuş gerçekleştirilen nokta sayısının hızla arttığı ve havayolu yolcu sayısının da 2012 yılında yüzde 50'nin üzerinde artış gösterdiği ifade edildi.
    
     -"Yeni hatlarla Afrika'ya daha kolay ulaşılıyor"-
    
     Önceki yıllarda Afrika'daki 13 ülkeye sefer düzenleyen Türk havayolu işletmelerinin geçen yıl 12 ülkeye daha sefer başlatması ile uçuş gerçekleştirilen ülke sayısının 25'e, yolcu sayısının da 998 binden 1 milyon 538'e yükseldiği kaydedilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:
     "Özellikle ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi bakımından büyük önem taşıyan ve ikili havacılık anlaşmaları çerçevesinde uçuşa açılan yeni hatlar, Afrika'yı kolay ulaşılabilir bir kıta haline getirerek yatırımların ve dolayısıyla havayolu ulaşımına olan talebin daha da artmasında önemli rol oynuyor.
     Hali hazırda Afrika'da 25 ülkede 36 şehre sefer düzenleyen havayolu işletmelerimizin, SHGM'nin imzaladığı ikili havacılık anlaşmaları kapsamında 45 Afrika ülkesinde 56 noktaya, haftada 481 sefer düzenleme hakkı bulunuyor. Bu gelişmelere dayanarak, 2013 yılında havayolu işletmelerinin Afrika'da yeni hatları uçuşa açması ve mevcut sefer sayılarında da önemli artış yaşanması bekleniyor."
     Açıklamada, Türkiye'nin 150 milyar dolarlık Afrika pazarına açılmasını sağlayacak olan ulaşım ağındaki bu gelişmelerin, özellikle doğu-batı ve kuzey-güney ekseninde Türkiye'nin transit taşımacılıktaki payının artmasına katkı sağlamasının yanında Afrika ülkelerine doğrudan ulaşabiliyor olmanın da uluslararası işbirliklerinde Türkiye'ye büyük bir avantaj getirmesinin düşünüldüğü de belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir