BÜ İİBF Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Saltoğlu: -"Politika faizinde 25 baz puan, koridorun altında…

  • Yazı boyutu
BÜ İİBF Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Saltoğlu:
  -"Politika faizinde 25 baz puan, koridorun altında…

BÜ İİBF Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Saltoğlu: -"Politika faizinde 25 baz puan, koridorun altında ise 50 baz puan indirim olabilir"

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (BÜ İİBF) Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu, politika faizinde 25 baz puan, koridorun altında ise 50 baz puan indirim olabileceğini belirtti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararları öncesinde AA muhabirine değerlendirmede bulunan Saltoğlu, şunları kaydetti:
     "Merkez Bankası'nın kendi söylemleri çerçevesinde ölçülü bir indirim gelebilir. Bu indirim faiz koridorunun alt yönünde olma olasılığı var. Diğer indirim de politika faizi (haftalık repo faizi) üzerinde olabilir. Beklenti, politikada 25 baz puan, koridorun altında ise 50 baz puan yönünde. Ana senaryo bu. Ancak daha düşük olasılıklı bir durum ise sadece koridorun altını indirmek olabilir. Politika faizinde en fazla 50-75 baz puan indirim beklendiği için, bundan sonraki para politikasının nasıl olacağının sinyali faiz kararı kadar önemli olacaktır."
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir