BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez: -"Enflasyon eğilimini gösteren yayılma endeksi mayıs ayında…

  • Yazı boyutu
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez:
  -"Enflasyon eğilimini gösteren yayılma endeksi mayıs 
  ayında…

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez: -"Enflasyon eğilimini gösteren yayılma endeksi mayıs ayında son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi" -"Yayılma endeksinin, gıda grubunda artarken gıda dışında 15 ayın en düşüğüne inmesi, çekirdek enflasyon görünümünde de iyileşmeye işaret ediyor"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, enflasyon eğilimini gösteren yayılma endeksinin, mayıs ayında son 10 ayın en düşük seviyesine gerilediğini belirterek, "Yayılma endeksinin, gıda grubunda artarken gıda dışında 15 ayın en düşüğüne inmesi, çekirdek enflasyon görünümünde de iyileşmeye işaret ediyor" dedi.
     Sönmez, yazılı açıklamasında, piyasaların mayıs ayında yüzde 0,4 artış beklediği Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 0,2 azaldığını belirtti.
     Bu gelişmede, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki baz etkisinin de ötesinde, yüzde 4,2'lik düşüş ve işlenmiş gıda fiyatlarındaki yüzde 0,5'lik azalmanın etkili olduğunu bildiren Sönmez, "Petrol ve altın fiyatları başta olmak üzere emtiadaki gerileme genele yayılınca yıllık TÜFE yüzde 11,1'den yüzde 8,3'e indi. Bu gelişmenin şimdilik para politikalarında bir gevşemeye yol açmasını beklemiyoruz. Ancak trend böyle giderse Merkez Bankası'nın hareket alanı genişler" ifadelerini kullandı.
     Sönmez, mayıs ayında, gıda fiyatlarının dışında mal fiyatlarında da düşüşler yaşandığını, uluslararası petrol ve altın fiyatlarındaki düşüşlerin ulaştırma ve diğer hizmetler kalemlerini gerilettiğini vurgulayarak, son 3 aydır mevsim normallerinin üzerinde seyreden giyim fiyatlarının da mayıs ayında mevsim normallerinin yüzde 3 altında gelerek, enflasyonun beklentilerin altında gelmesine sebep olduğunu bildirdi.
     Celal Sönmez, mayıs ayında mal enflasyonunun yüzde 0,5 düşerek, yıllık bazda yüzde 12,8'den yüzde 8,7'ye gerilediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
     "Hizmet enflasyonu ise aylık yüzde 0,6 artışla, yıllık bazda yüzde 6,8'den yüzde 7,1'e sınırlı yükseldi. Enflasyon eğilimini gösteren yayılma endeksi de mayıs ayında son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi. Yayılma endeksinin gıda grubunda artarken, gıda dışında 15 ayın en düşüğüne inmesi, çekirdek enflasyon görünümünde de iyileşmeye işaret ediyor."
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir