BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez: -"Tarım ve enerji fiyatlarındaki dikkat çekici gerileme,…

  • Yazı boyutu
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez: 
  -"Tarım ve enerji fiyatlarındaki dikkat çekici gerileme,…

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez: -"Tarım ve enerji fiyatlarındaki dikkat çekici gerileme, enflasyon konusunda bizi şaşırtmaya devam ediyor"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, haziran ayı enflasyon rakamlarıyla ilgili, "Tarım ve enerji fiyatlarındaki dikkat çekici gerileme, enflasyon konusunda bizi şaşırtmaya devam ediyor" dedi.
     Sönmez, haziran ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdiği yazılı açıklamasında, haziran ayında tüketici fiyatlarının beklentilerin altında kalmasında önceki aylarda olduğu gibi gıda fiyatlarının etkili olduğunu belirtti.
     Aylık bazda gıda fiyatlarının yüzde 3,7 düştüğüne dikkati çeken Sönmez, şunları kaydetti:
     "Bu yılın ilk yarısında gıda fiyatları toplamda yüzde 3,6 azaldı. Bu rakam, 1995 yılından bu yana yakalanan en büyük fiyat düşüşü. Son 17 yılda bu rakama sadece 2004 yılının ilk yarısında yakalanan yüzde 0,9'luk düşüş yaklaşabildi. Dolayısıyla akla TÜİK'in bu yıl yaptığı metodoloji değişikliğinin etkisi geliyor."
     Haziran ayında TÜFE beklentisinin yüzde 0,39 düşüş, gerçekleşmenin ise yüzde 0,90 düşüş şeklinde olduğunu ifade eden Sönmez, "ÜFE'de ise yüzde 0,1'lik artış beklentisine karşın yüzde 1,49'luk düşüş geldi. Tarım ve enerji fiyatlarındaki dikkat çekici gerileme, enflasyon konusunda bizi şaşırtmaya devam ediyor" dedi.
     Gıdanın yanı sıra haziran ayında genel enflasyonu düşürücü diğer önemli bir katkının da enerji tarafından geldiğini vurgulayan Sönmez, geçen ay Brent petrol fiyatlarının yüzde 13 azalmasının, aylık enflasyonu 0,3 puan düşürücü etki yaptığını belirtti.
     Celal Sönmez, yılın ilk yarısında yakalanan bu performansın, Merkez Bankası'nın yüzde 6,5 olan yıl sonu hedefini aşağı yönlü revize etmesi konusunda fırsat yarattığını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir