BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez: -"İşsizlik oranındaki düşüşte, kayıt dışı istihdamdaki…

  • Yazı boyutu
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez:
  -"İşsizlik oranındaki düşüşte, kayıt dışı 
  istihdamdaki…

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez: -"İşsizlik oranındaki düşüşte, kayıt dışı istihdamdaki azalışın etkisi var. İş gücüne katılımdaki artış, küçük de olsa önemli"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, "İşsizlik oranındaki düşüşte, kayıt dışı istihdamdaki azalışın etkisi var. İş gücüne katılımdaki artış, küçük de olsa önemli" dedi.
     Sönmez, yazılı açıklamasında, 2012 yılında AB'deki küçülmeye ve ekonomide beklenenden düşük gerçekleşen büyümeye rağmen işsizlik oranının yüzde 9,8'den yüzde 9,2'ye inmesinin moral açıdan çok önemli olduğunu belirtti.
     2012 yılında işsiz sayısının 2011 yılına göre, 97 bin azalarak 2 milyon 518 bin kişiye düştüğünü belirten Sönmez, işsizliğin kentlerde 0,8 puanlık azalışla yüzde 11,1'e, kırsalda ise 0,3 puanlık azalışla yüzde 5,5'e indiğini kaydetti.
     Sönmez, geçen yıl ekonominin 711 bin yeni istihdam yarattığını belirterek, "İşsizlik oranındaki düşüşte, kayıt dışı istihdamdaki azalışın etkisi var. İş gücüne katılımdaki artış küçük de olsa önemli. İşsizlik oranının yapısal iyileşmeler ve iç talepteki canlanma ile 2013 yılında yüzde 9'un altına inmesi beklenebilir" dedi.
     İstihdamın bölgesel dağılımında Türkiye'nin dört büyük kenti için önemli mesajlar olduğunu vurgulayan Sönmez, şunları kaydetti:
     "2012 Bursa için zor bir yıldı. İhracatımızın dörtte üçünü gerçekleştirdiğimiz AB pazarı küçülme yaşadı. Kentimiz sanayinde önemli bir yeri olan otomotiv hem ihracatta hem iç piyasada ciddi olarak zorlandı. Buna rağmen Bursa, Eskişehir, Bilecik'i içine alan bölgede işsizlik oranı 2011'deki yüzde 7,6'lık seviyeden yüzde 7,4'e indi. İşsizliğin İstanbul'da yüzde 11,3, İzmir'de yüzde 14,8, Ankara'da yüzde 9,5 olduğu göz önüne alındığında dört büyük kent arasında Bursa'nın üretim gücünün kalitesi daha net ortaya çıkıyor."
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir