BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez: -"Gıdada üretici-tüketici zincirinde yaşanan dalgalanma,…

  • Yazı boyutu
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez:
  -"Gıdada üretici-tüketici zincirinde yaşanan
  dalgalanma,…

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez: -"Gıdada üretici-tüketici zincirinde yaşanan dalgalanma, 2013 enflasyonu için risk algısını yükseltiyor"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, "Gıdada üretici-tüketici zincirinde yaşanan dalgalanma, 2013 enflasyonu için risk algısını yükseltiyor" dedi.
     Sönmez, ocak ayın enflasyon rakamlarını değerlendirdiği yazılı açıklamada, ocak ayında tüketici fiyatlarının yüzde 1,65 ile beklentilerin üzerinde arttığına dikkati çekti.
     "Bu gelişmede gıda fiyatlarının yüzde 4,27 yükselmesi etkili oldu. Bu rakam, ocak ayları itibarıyla önceki 5 yılın ortalaması olan yüzde 1,62'nin oldukça üzerinde" değerlendirmesine yer veren Sönmez, yüzde 1,65'lik ocak ayı enflasyonuna gıda fiyatlarının 1 puan civarında etki yaptığını belirtti.
     Kalan artışın ise alkol ve tütün ürünleriyle altından geldiğini vurgulayan Sönmez, şunları kaydetti:
     "Domates, patlıcan ve biberin, ocak ayında fiyatı en çok artan üç ürün olması enteresan. Sigara fiyatlarında vergi nedeniyle yaşanan yüzde 15,08'lik bir artış görüyoruz. Merkez Bankası'nın yılın ilk enflasyon raporunda işlenmiş gıda fiyatlarının 2013 yılında belirgin bir yavaşlama göstermesinin beklendiği açıklandı. Ancak Ocak ayı verileri, bu görüşü desteklemekten uzak. Sürpriz olan bir başka nokta da ocak ayında Üretici Fiyatları Endeksi'nde tarım fiyatları yüzde 2,6 gerilerken Tüketici Fiyatları Endeksi'nde gıda fiyatlarının bu denli yüksek bir artış göstermesi. Gıdada üretici tüketici zincirinde yaşanan bu dalgalanma, 2013 enflasyonu için risk algısını yükseltiyor."
     Sönmez, TÜİK'in her yıl olduğu gibi bu yıl da enflasyon sepetinde revizyona gittiğini hatırlatarak, gıda fiyatlarının ağırlığının azaltılıp enerjinin ağırlığının artırılmasının enflasyon üzerinde sınırlı da olsa pozitif etki yapmasının beklendiğini ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 185 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir