BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez: -"Güneydoğu, terör ve PKK, adı neyse artık, bu konuda…

  • Yazı boyutu
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez:
  -"Güneydoğu, terör ve PKK, adı neyse artık, 
  bu konuda…

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez: -"Güneydoğu, terör ve PKK, adı neyse artık, bu konuda hakikaten ciddi işler yapılıyor" -"Buraya harcanan kaynakları ve gençleri düşündüğünüz zaman inşallah bunun bitmesiyle birlikte Türkiye, Edirne'den Ardahan'a kadar koşacak ve coşacak diye düşünüyorum" -TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve BTSO Meclis Başkanı Parseker: -"Türkiye, kredi notu artışı beklerken Moody's, dışsal şoklara karşı kırılganlığı ve cari açık tehdidini Demokles'in kılıcı gibi yeniden tepemize dikmiştir"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, "Güneydoğu, terör ve PKK, adı neyse artık, bu konuda hakikaten ciddi işler yapılıyor... Buraya harcanan kaynakları ve gençleri düşündüğünüz zaman inşallah bunun bitmesiyle birlikte Türkiye, Edirne'den Ardahan'a kadar koşacak ve coşacak diye düşünüyorum" dedi.
     Sönmez, BTSO Meclis Toplantısı'nda, TOBB'un başvurusu üzerine Bakanlar Kurulu tarafından oda ve borsa seçimlerinin ertelenmesi nedeniyle BTSO'da seçimlerin mayıs ayında yapılacağını belirtti.
     Bugünlerde çok önemli bir konunun konuşulduğuna dikkati çeken Sönmez, "Güneydoğu, terör ve PKK, adı neyse artık, bu konuda hakikaten ciddi işler yapılıyor. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da yine sorumlu herkes ağzından çıkan her kelimeyi çok iyi seçerek, bu görüşmeler, bu çalışmalar devam eder ümit ediyoruz. Buraya harcanan kaynakları ve gençleri düşündüğünüz zaman inşallah bunun bitmesiyle birlikte Türkiye, Edirne'den Ardahan'a kadar koşacak ve coşacak diye düşünüyorum" dedi.
     Sönmez, BTSO'nun üniversite kurmasının yanlış bir tercih olduğunu dile getirerek, TOBB bünyesinde Bursa'da fakülte kurulmasını desteklediklerini söyledi.
     BTSO'nun üniversitenin yükünü kaldıramayacağını ifade eden Sönmez, "Biz bunu kaldıramayız, bizim işimiz değil. TOBB'un bir fakültesini gelsinler kursunlar. Kaç kuruş paramız var ki üniversite kurmaya çalışacağız. Bizden sonraki arkadaşlara da bu bir tavsiyem olsun" diye konuştu.
     Sönmez, seçim sürecinde birlik ve beraberliğin önemine de değinerek, şöyle devam etti:
     "Hepimiz eşitiz, kardeşiz ve anlayışlı olmalıyız. Bu anlayış da ilk 15 güne baktığımızda seçim faaliyetlerinde oluşmuştu, oluşuyordu. Kendini bilmez bazı kişilerin, herkesi de kontrol etmeniz mümkün değil... 48 komite oluşuyor. Her birinde 10 kişi koştursa, 480-500 kişi. Kimin ağzından ne çıkacağı bazen belli olmuyor."
     Odalara sahip çıkılması çağrısında bulunan Sönmez, "'Odamıza sahip çıkalım) diye söylüyorum. Hakikaten sahip çıkalım. (Birliktelikten ve organizasyondan kuvvet doğar) diyorum. Şubat, mart, nisan, 3 ay kaldı, çok az kaldı. Mayısta bu işin hallolacağını düşünüyorum. Hayırlı işler ve seneler diliyorum" diye konuştu.
    
     -Moody's değerlendirmesi-
    
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker de oda ve borsa seçimlerinin ertelenmesine ilişkin, şunları söyledi:
     "Bakanlar Kurulu, TOBB'un başvurusu üzerine Türkiye genelindeki oda ve borsa seçimlerinin mayıs ayına ertelenmesi kararını aldı. Meslek komitelerinin düzenlenmesine ilişkin itirazları değerlendirmek ve seçimlerde dönüşü olmayan sonuçlara yol açmamak için böyle bir başvuru ihtiyacı hissedildi. Umarım gerekli düzenlemeler kısa sürede yapılır. İtirazlar karara bağlanır ve seçimler vakar içinde gerçekleşir."
     Parseker, 2012 yılının Bursa için de gerçekten zor bir yıl olduğun ifade ederek, AB'deki küçülme ve Suriye'deki karışıklıkların Türkiye'nin büyüme hedefini yüzde 4'ten 3'e indirdiğini vurguladı.
     Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in değerlendirmelerine dikkati çeken Parseker, şöyle konuştu:
     "Türkiye, kredi notu artışı beklerken Moody's, dışsal şoklara karşı kırılganlığı ve cari açık tehdidini Demokles'in kılıcı gibi yeniden tepemize dikmiştir. Ülkemizin tüm bu problemleri çözebilmesi için reformları hızlandırıp katma değeri yüksek üretime geçmesi şarttır. Oysa baktığımız zaman ihracatımızın ileri teknoloji ürünlerinin payı sadece yüzde 5'tir. İhracatımızın yüzde 39'unun orta teknoloji ürünlerden, yüzde 38'inin düşük teknoloji ürünlerden ve yüzde 18'inin doğal kaynaklardan oluşması zenginleşme yolunda önemli bir handikaptır. Bu sebeple Türkiye'nin sanayi dönüşümünü hızla gerçekleştirmesi elzemdir. Bunun için sadece nakdi teşvikler değil, topyekun dönüşüm hamlesi şarttır."
     Parseker, Türkiye'nin 2013 yılında yüzde 4 büyüme hedeflediğini belirterek, şunları kaydetti:
     "Merkez Bankası, ayağını frenden çekti. Sıcak para akımları da bu trendi destekliyor. İthalatı patlatıp yeni bir cari açık alanı oluşturacak olan değerleri kur tehdidine dikkat etmemizi lazım. Çünkü son ithalat rakamları, bize bu tehdidin varlığını doğruluyor. 2012 yılında Türkiye genelinde açılan şirket sayısı yüzde 27 gerilerken, kapanan şirket sayısı yüzde 8 arttı. Yeni girişimcilere çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemlerde, bu eğilim iyi okunmalı. Son olarak da 2011 yıla kıyasla geçen yıl aldığı tüketici kredisini ödemeyenlerin sayısı 198 binden 409 bine, kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısı 274 binden 556 bine çıktı. Yeni bir mağduriyet dalgası oluşmaması için borç daraltıcı tedbirlerin sıkı uygulanmasında yarar var."
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir