BTSO Meclis Başkanı Parseker: "Bursa'nın ticaret ve sanayisini geliştirmek için projelerimle…

  • Yazı boyutu
BTSO Meclis Başkanı Parseker:
  "Bursa'nın ticaret ve sanayisini geliştirmek 
  için projelerimle…

BTSO Meclis Başkanı Parseker: "Bursa'nın ticaret ve sanayisini geliştirmek için projelerimle BTSO başkanlığına adayım" -"1 kilogram ihracatımız şu anda 1.4 dolarken Güney Kore'nin 3, Almanya'nın 4.1 dolardır. Biz de 3 dolar hedefini kendimize koyduk"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı İlhan Parseker, "Bursa'nın ticaret ve sanayisini geliştirmek için projeleriyle BTSO başkanlığına adayım" dedi.
     Parseker, 7 Mayıs'ta yapılacak komite seçimlerine ve yönetim kurulu başkanlığına aday olduğunu açıkladığı basın toplantısında, zihniyet değişimi gerçekleştirerek, geleceğin ortak vizyon kurumu BTSO'yu oluşturacaklarını söyledi.
     BTSO başkanlığını kazanması halinde hayata geçirmeyi planladığı projeleri anlatan Parseker, "2023'de nüfusu 4 milyon olan, milli gelire yüzde 5 katkı koyan, kişi başı 30 bin dolar gelire ulaşmış, 110 milyar dolarlık hizmet ve mal üreten, ihracatını 50 milyar dolara çıkarmış bir Bursa düşünüyorum. Türkiye'nin ilk 500 büyük kurumu listesine 50 firması girmiş, dünyanın 166'ncı mega şehrinden ilk 100'e yükselmiş bir Bursa hayal ediyorum. Bu şehrin ticaret ve sanayisini geliştirmek için projelerimle başkanlığa adayım" diye konuştu.
     Finansal destek için bankalarla daha cazip şartlarda kredi imkanları sunacaklarını belirten Parseker, şunları kaydetti:
     "Finansın merkezi İstanbul'da ve siyasetin başkenti Ankara'da, BTSO büroları açacağız. Üyelerimiz, bu şehirlerde ikili iş görüşmelerini ofislerimizde kurumsal bayrak altında nezih ortamda yapabilecekler. Uluslararası girişimcilik kongresi düzenleyip müteşebbis sayısını arttıracağız. 'Mükemmellik Yönetim Sistemi'ne geçeceğiz. Bağımsız denetleyiciler, odanın hesaplarını ve eksik yanlarını raporlayacak. Yönetim kurulu kararları internette yayımlanacak. Uluslararası bir tahkim merkezi olacağız. Alışveriş şenliğini de uluslararası hale getireceğiz. Şehrin doğu ve batısına, toptan ticaret merkezleri kuracağız. Şehrin 30 yıllık ticaret yükünü çekecek bu merkezlerde rekabete de imkan sağlanacak."
     Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Vakfı'na (BUTGEM) verilen desteği arttırarak, teknik eleman yetiştireceklerini, işletmelerin ihtiyacı olan iş güvenliği ve sağlığı uzmanı yetiştirmeye de yöneleceklerini belirten Parseker, şöyle konuştu:
     "Üretimde katma değerin artırılması için de Uludağ Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde (ULUTEK) yazılım vadisi kurmayı düşünüyoruz. Bir kilo demirin fiyatı 50 cent, ancak 1 kilo telefonun fiyatı 4 bin dolardır. Orta vadede Türkiye'nin orta ve ileri teknoloji üretim oranını yüzde 90'lara taşımayı hedefliyoruz. 1 kilogram ihracatımız şu anda 1.4 dolarken Güney Kore'nin 3, Almanya'nın 4.1 dolardır. Biz de 3 dolar hedefini kendimize koyduk. Dünyada en çok AR-GE yapan bin kuruluş içinde 3 Türk firması var. Yazılım gücümüzü arttırarak savunma sanayisi ve oto test merkezi için gerekli alt yapıyı oluşturacağız. En temiz ve katma değerli sanayi bu şekilde çıkar."
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir