BTSO Meclis Başkanı Parseker: -"Türkiye içinde bulunduğu coğrafyanın lokomotifi. 2010'da yüzde…

  • Yazı boyutu
BTSO Meclis Başkanı Parseker: 
  -"Türkiye içinde bulunduğu coğrafyanın lokomotifi.
  2010'da yüzde…

BTSO Meclis Başkanı Parseker: -"Türkiye içinde bulunduğu coğrafyanın lokomotifi. 2010'da yüzde 9,2 ve 2011'de yüzde 8,5 büyüdükten sonra bu yıl yumuşak bir inişle yüzde 4 civarında bir büyüme öngörüyoruz"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı İlhan Parseker, Türkiye'nin, içinde bulunduğu coğrafyanın lokomotifi olduğunu belirterek, "2010'da yüzde 9,2 ve 2011'de yüzde 8,5 büyüdükten sonra bu yıl yumuşak bir inişle yüzde 4 civarında bir büyüme öngörüyoruz" dedi.
     Parseker, BTSO'da düzenlenen "Bursa-Hessen Ekonomi Günü" programında yaptığı konuşmada, yılın ilk çeyrek verilerinin öngörülere uygun olduğunu belirtti.
     Alınan cari açığı azaltıcı önlemlerle ithalat daralırken ihracatın arttığını ifade eden Parseker, "Türkiye içinde bulunduğu coğrafyanın lokomotifi. 2010'da yüzde 9,2 ve 2011'de yüzde 8,5 büyüdükten sonra bu yıl yumuşak bir inişle yüzde 4 civarında bir büyüme öngörüyoruz. İlk dört ayda ihracatımız yüzde 10,9 artarken ithalatımız yüzde 2,7 düştü. Dış ticaret açığımız geçen yıla göre yüzde 20,1 azaldı" diye konuştu.
     Parseker, ayrıca dünyanın içinde bulunduğu zor küresel şartlara rağmen, Türkiye'nin kamu maliyesini dengede tutmayı, enflasyonu, işsizliği ve faizi kontrol etmeyi başardığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
     "Orta vadede küresel krizin etkilerinin yok olacağını biliyoruz. Almanya, avro bölgesindeki daralmaya karşın güçlü iç talebin de katkısıyla büyümeye devam ederek dinamizmini bir kez daha ortaya koydu. Türkiye ise açıkladığı yeni teşvik rejimiyle üretim desenini orta ve ileri teknolojiye yükseltme isteğini deklare etti. Biz Almanya ve Türkiye'nin bu bölgenin geleceğinin en önemli iki oyuncusu olacağını biliyoruz."
     Bursa ve Almanya'nın Hessen Eyaleti arasındaki ekonomik işbirliğinin de artacağı tahmininde bulunan Parseker, "Geçen yıl Hessen'den Bursa'ya 1 milyar dolarlık mal satıldı. Bursa ise Hessen'e 700 milyon dolarlık ihracat yaptı. Bu hacmin çok kısa sürede 3 milyar doları bulabileceğini düşünüyoruz" görüşünü dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 174 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir