BTSO heyetinin Güneydoğu Anadolu ziyareti -110 kişilik BTSO heyeti, Mardin'de iş adamlarıyla…

  • Yazı boyutu
BTSO heyetinin Güneydoğu Anadolu ziyareti
  -110 kişilik BTSO heyeti, Mardin'de iş 
  adamlarıyla…

BTSO heyetinin Güneydoğu Anadolu ziyareti -110 kişilik BTSO heyeti, Mardin'de iş adamlarıyla bir araya geldi -Vali Ayvaz: "180 tane yatırımcı sıra beklemede, yatırım için arazi istiyorlar" -BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker: "Burası güvenli bölge, burada mevcut teşvikler ile birlikte iş yapma imkanı müthiş" -"Bursalı girişimcilerimizin bir ilgi alanı artık turizm. Bu kapsamda Bursa ile Mardin olarak bir çok konuda işbirliği yapabileceğimizi düşünüyorum"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclisi üyelerinden oluşan 110 kişilik heyet, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ziyareti kapsamında Mardin'de iş adamlarıyla bir araya geldi.
     Mardin Hilton Oteli'nde düzenlenen toplantıda konuşan Vali Turhan Ayvaz, Mardin'in yatırım için önemli bir yer olduğunu belirtti.
     Mardin'in 2023 yılında Ortadoğu'nun lojistik merkezi olacağını ifade eden Vali Ayvaz, şöyle dedi:
     "Mardin'i gerçekten görmemek bir eksikliktir. Meşhur imparatorluklar ve medeniyetlerin merkezi burasıdır. Bu medeniyeti görmemek insan hayatında bir eksikliktir. GAP suyu buraya gelince burada yılda en aşağı 3 ürün alınabilecek. Tarım alanında müthiş kalkınma, zenginleşme olacak. Bunun yanında sanayileşme olacak. Şu anda 180 tane yatırımcı sıra beklemede, yatırım için arazi istiyorlar. Biz onlara arazi yetiştiremiyoruz. 2. Organize Sanayi Bölgesi'ni kuruyoruz. 3 ve 4'üncü de planlarımızda. Sanayi alanındaki en gelişmiş ürünler burada üretilip ihracat edilecek. Yatırımcılar buraya ne yatırım yapılırsa yapılsın bire beş, bire on kazandıracaktır."
     Terör olaylarına da değinen Vali Ayvaz, "Terör falan bunlar dış ülkelerin kışkırtmasıyla olan şeyler. Bu bölgede Zerdüştlüğe inanan Marksist Leninist bir gelenekten gelen terör örgütünün başarılı olması mümkün değildir. Bu kısa sürede sönecektir. Belirtileri de başlamıştır. Onu da dert etmeye gerek yoktur" diye konuştu.
    
     -"Yatırımcıları Mardin'e bekliyoruz"-
    
     Mardin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Mehmet Ali Tutaşı da tarihi kentin bölgenin en huzurlu ili olduğunu belirterek, Suriye ve Irak'a komşu olmaları nedeniyle burada yatırımın cazip olduğunu anlattı.
     "Maalesef Şırnak'ın Hakkari'nin dağında bir kurşun sıkıldığında bütün bölge etkileniyor" diyen Tutaşı, "Terör olaylarından dolayı muzdaribiz. Burası Suriye ve Irak'a komşu bir il. Bir de Suriye'de yaşanan olaylar var. İnşallah en kısa zamanda o da düzelir ve düzelecektir. Bu sorunlar bitince burada çok güzel bir ekonomik alan olacak. Bütün yatırımcıları Mardin'e bekliyoruz" diye konuştu.
    
     -"Mardin'in turizme odaklanması lazım"-
    
     BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker ise Mardin'de olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
     İlk kez Mardin'i gören iş adamlarının çok etkilendiğini ifade eden Parseker, Mardin'in 7 dil ve 7 dinin bir arada yaşadığı mükemmel bir kültür mozaiği olduğunu kaydetti.
     Bölge insanının gerçekten zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Parseker, bir yandan tırmanan hain terör diğer yanda büyüyen bir Suriye sorunu yaşanırken iş yapmanın zorlaştığını kaydederek, şunları söyledi:
     "Batıdan televizyon kanalları aracılığı ile bölge çok farklı tanıtılıyor. Burası güvenli bölge, burada mevcut teşvikler ile birlikte iş yapma imkanı müthiş. Bölge istikrara kavuştuğunda bundan yararlanacak kentlerin başında Mardin gelecektir. Mardin'in kabuğunu kırma konusunda çok hevesli olduğu rakamlara bakıldığında görülüyor. 2002 yılında 30 bin turistin geldiği Mardin, şimdi yılda 1 milyon turist ağırlıyor ve 5 milyon turist hedefleniyor. Mardin'in iş insanlarının gerçekten girişimci bir yapısı var. Sanayi tabii ki önemli ama Mardin'in turizme odaklanması lazım. 7 bin yıllık tarih ve kültürün harmanlandığı kentin bir çok şeyi daha fazla hak ettiğini düşünüyorum."
     Son zamanlarda sanayi kenti Bursa'nın da turizme ağırlık verdiğini ifade eden Parseker, "Sonuç itibariyle Bursalı girişimcilerimizin bir ilgi alanı artık turizm. Bu kapsamda Bursa ile Mardin olarak bir çok konuda işbirliği yapabileceğimizi düşünüyorum" dedi.
    
    
    

Bu haberi 197 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir