BTK kurul kararları -Kurul, sabit telefon şebekesine erişim pazarı ile sabit şebeke üzerinden…

  • Yazı boyutu
BTK kurul kararları
  -Kurul, sabit telefon şebekesine erişim pazarı 
  ile sabit şebeke üzerinden…

BTK kurul kararları -Kurul, sabit telefon şebekesine erişim pazarı ile sabit şebeke üzerinden arama pazarlarına ilişkin pazar analizlerinin geçerlilik sürelerini 31 Aralık 2013'e uzatma kararı aldı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, sabit telefon şebekesine erişim pazarı ile sabit şebeke üzerinden arama pazarlarına ilişkin pazar analizlerinin geçerlilik sürelerini 31 Aralık 2013'e uzatma kararı aldı.
     Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) internet sitesinde yayımlanan kurul kararına göre, "TTNET AŞ'nin Phorm Şirketi aracılığıyla kişisel veri ilali yaptığı iddiası" ile ilgili TTNET AŞ hakkında başlatılan soruşturmanın 3 ay içinde tamamlanmasına karar verildi.
     Kurul, sabit telefon şebekesine erişim pazarı ile sabit şebeke üzerinden arama pazarlarına ilişkin pazar analizlerinin geçerlilik sürelerinin uzatımıyla ilgili Kurumun 2012 yılı İş Planı kapsamında yer alan ancak ilgili bazı veri ve bilgilerin toplatılmasına ilişkin başlatılan sürecin devam etmesi sebebiyle 2013 yılı Eylül ayında nihayetlendirileceği öngörülen "Elektronik Haberleşme Sektöründe Sabit-Mobil İkamesi" başlıklı çalışmanın, elektronik haberleşme sektöründe sabit-mobil ikamesine ilişkin değerlendirmeleri ve olası düzenleme önerilerini ihtiva edeceği ve bu çalışma sonuçlarının 2012 yılı itibarıyla yenilenmesi gereken sabit telefon şebekesine erişim pazarı ile sabit şebeke üzerinden arama pazarlarına ilişkin pazar analizlerinde önemli girdiler sağlayacağı dikkate alındığında, mezkur pazarlara ilişkin mevcut pazar analizlerinin geçerlilik sürelerinin 31 Aralık 2013'e kadar uzatılmasına karar verdi.
    
     -DSL Bağlantı Ücreti Kampanyası-
    
     Türk Telekomünikasyon AŞ (Türk Telekom) tarafından "DSL Bağlantı Ücreti Kampanyası" teklifine ilişkin olarak Kurul, kampanya uygulama esaslarının onaylanmasına ve onaylanan kampanya uygulama esaslarının kararın tebliğinden itibaren 3 iş günü içinde Türk Telekom'un internet sayfasında yayımlanmasına karar verdi.
     Kurul, Türk Telekom tarafından yapılan kampanya başvuru tarihleri arasında 36 ay taahhüt verilmesi karşılığında, aynı işletmeciye ait ve aynı adresler arasında çalışan 16 adet 155 Mbit/sn hızında devreden oluşan devre grubunun ilk 24 ay boyunca 4x622 Mbit/sn tarifesinden, kalan 12 ay boyunca ise 2,4 Gbit/sn tarifesinden ücretlendirilmesi esasına dayanan yurt içi kiralık devre hizmetine yönelik kampanya teklifine kampanya uygulama esaslarının 1 Ocak 2013'te uygulamaya girecek şekilde onaylanmasına ve onaylanan kampanyanın Kurul Kararının tebliğinden itibaren 3 iş günü içinde Türk Telekom'un internet sayfasında yayımlanmasına karar verdi.
     Kurul, Turknet hakkında alınan daha önceki kararın uygulanmasında yaşanan sorunlar nedeniyle yeni karar aldı.
     Buna göre, kampanya indirim tutarlarının abonelik sözleşmesinde açık ve anlaşılır bir biçimde belirtilmemesi ve tüketicilerin eksik bilgilendirilmesi nedeniyle, tüketici lehine yorum esas alınarak, Turknet tarafından uygulanması aşamasında Turknet tarafından gerçekleştirilen uygulamalardan dolayı yaşanan tüketici mağduriyetlerinin giderilmesi için "13/04/2010 tarihli 'hat tesis ücreti' adı altında abonelere tahakkuk ettirilen tutarların iptal edilmesi ve tahsil edilen tutarların tüketicilere 3 ay içinde iade edilmesi"ne ilişkin kararın, "13/04/2010 tarihli ve 2010/DK-10/233 sayılı Kurul Kararı sonrası için olmak üzere 'hat tesis ücreti' adı altında abonelere tahakkuk ettirilen tutarların iptal edilmesi, işletmeci tarafından 13/04/2010 tarihli ve 2010/DK-10/233 sayılı Kurul Kararı ile 27/07/2011 tarihli ve 2011/DK-14/386 sayılı Kurul Kararına göre yapılan hesaplama sonucunda alınacak bedelin tahakkuk eden söz konusu tutarları aşmaması koşuluyla alınabileceği, geri kalan tutarların tüketicilere iade edilmesi" şeklinde değiştirilmesine karar verdi.
     Kurul ayrıca, 3 ay içinde tamamlanmayan iade işlemlerinin takibi hususunda icraya yetki verdi.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir